Świat

Prezydent próbuje udobruchać tłumy. Mubarak jeszcze raz przed sąd?

Świat


Po tym jak uporał się z mediacją w konflikcie izraelsko-palestyńskim, prezydent Egiptu Mohammed Mursi zajął się porządkami w kraju. Mursi wydał kilka dekretów, które znacznie rozszerzają jego prerogatywy. Jeden z dekretów nakazuje powtórne procesy wysokich urzędników ery Mubaraka, inny chroni Zgromadzenie pracujące nad nową konstytucją.

Dekret zakładający powtórzenie procesów oznacza, że były prezydent Hosni Mubarak również może być powtórnie sądzony. Mubarak został skazany w czerwcu na karę dożywotniego więzienia za współudział w zabójstwie kilkuset demonstrantów w trakcie krwawego tłumienia ubiegłorocznych protestów, które go obaliły.

Mursi zdymisjonował też w czwartek prokuratora generalnego Abdela Magida Mahmuda, aby, jak podaje Reuters, ułagodzić uczestników protestów, domagających się powtórnego dochodzenia w sprawie urzędników, którzy tłumili powstanie przeciwko Mubarakowi. Nowym prokuratorem generalnym na cztery lata został desygnowany na to stanowisko przez prezydenta Talat Abdullah.

Powolny proces demokratyzacji Kolejny dekret prezydenta Egiptu uniemożliwia rozwiązanie Zgromadzenia zajmującego się opracowaniem nowej konstytucji kraju i daje mu więcej czasu na zakończenie prac. Nowa konstytucja to fundamentalny element przechodzenia Egiptu do demokracji, lecz jej tworzenie jest niewolne od sporów, głównie między islamistami a ich krytykami reprezentującymi świeckie postawy. Dekret, który odczytał w TV rzecznik prezydenta, zakłada, że ani Zgromadzenie ani Rada Konsultatywna (Madżlis al-Szura), izba wyższa parlamentu, nie mogą zostać rozwiązane przez Trybunał.

Obie izby parlamentu są zdominowane przez islamistycznych sojuszników Mursiego. (Parlament został rozwiązany 16 czerwca 2012 r. na mocy decyzji Najwyższego Trybunału Konstytucyjnego uznającego za nieważne mandaty 1/3 deputowanych. Prezydent Mursi anulował tę decyzję, z kolei 10 lipca 2012r. Trybunał uznał dekret prezydenta o ponownym zwołaniu parlamentu za niezgodny z konstytucją).

Kłopoty w domu Dekrety Mursiego ogłoszono w sytuacji, gdy w centrum Kairu czwarty dzień z rzędu tysiące demonstrantów protestują przeciwko polityce prezydenta i krytykują Bractwo Muzułmańskie. Prezydent wydał swe dekrety w dzień po zakończeniu mediacji między Izraelem a rządzącym w Strefie Gazy palestyńskim Hamasem, co doprowadziło do zawarcia zawieszenie broni w ich konflikcie

Autor: mtom / Źródło: PAP

Raporty: