Świat

Prezydent Komorowski odwiedził "Maczugę"

Świat

"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"
"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"tvn24
wideo 2/10

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w piątek rano Memoriał Montormel upamiętniający polsko-niemiecką bitwę z sierpnia 1944 roku o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz w Normandii. - To miejsce chwały i przypomnienia, że będąc razem z aliantami, odnosiliśmy sukcesy. To powinno być zachętą do szukania takiego sposobu postępowania, który by umacniał jedność europejską - powiedział prezydent.

Komorowski uczestniczy w uroczystościach z okazji 70. rocznicy lądowania wojsk alianckich w Normandii. - To miejsce chwały, ale i przypomnienie, że będąc razem z aliantami, odnosiliśmy sukcesy, które powinny trwać w świadomości polskiej jako sukces w walce z hitlerowskimi Niemcami - powiedział polskim dziennikarzom. To powinno być - zaznaczył prezydent - zachętą do szukania także i dzisiaj takiego sposobu postępowania, który by umacniał jedność europejską, wyrażającą się również w strategii powstrzymywania potencjalnej agresji i zachowań groźnych dla światowego pokoju. - To jest też pytanie o umacnianie roli NATO i UE - dodał Bronisław Komorowski. Jak zaznaczył, Montormel powinno skłaniać do myślenia o współczesności, także o "szczególnych relacjach polsko-francuskich". - Także dzisiaj warto myśleć nie w kategoriach konfrontacji militarnej, ale zaakceptowania, że lepszy świat, który wyłonił się w wyniku klęski hitlerowskich Niemiec, można budować przez powstrzymanie potencjalnej agresji - powiedział prezydent. Dodał, że to może być bezpośrednią refleksją nad naszymi doświadczeniami, związanymi z kryzysem ukraińskim.

Słynna "Maczuga"

Prezydent przyznał, że jest w Montormel po raz pierwszy, ale "wielokrotnie czytał o słynnej Maczudze, kluczowej pozycji w Normandii, która zadecydowała o sukcesie całej operacji na jej początkowym etapie". Mjr Marian Słowiński wspominał, że był jednym z pierwszych, którzy "walili na wzgórze 262", zwane Maczugą. - Patrząc w tej chwili na to wzgórze jestem o te 70 lat młodszy - mówił. - Nigdy nie zapomnę, gdy na to wzgórze wpadło około 50 czołgów (....) Nawet nie celowaliśmy, tylko kierowaliśmy lufy w dół i "waliliśmy" w przemieszczające się wojska niemieckie - mówił mjr Słowiński. Kpt. Zbigniew Mieczkowski służył w 2. Pułku Pancernym. - Walka na Montormel to było średniowiecze. (...) Niemcy nacierali na nas ze wszystkich stron, a nawet starali się wskakiwać na nasze czołgi - przypomniał.

Memoriał upamiętniający bitwę

Memoriał Montormel upamiętnia bitwę z sierpnia 1944 roku pomiędzy wojskami polskimi a niemieckimi o kontrolę nad masywem dwóch wzgórz o wysokości 262 m n.p.m. - w polskiej tradycji militarnej znanym również jako Maczuga. Było to jedno z kluczowych starć końcowej fazy operacji Overlord. 19 sierpnia 1944 roku wzgórze 262 zostało zdobyte przez zgrupowanie bojowe z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W wyniku kontrataków jednostek pancernych Waffen-SS i resztek dwóch niemieckich armii z zachodu, polscy żołnierze zostali odcięci od sztabu własnej dywizji i reszty wojsk alianckich. Przez następne dwie doby, po zorganizowaniu obrony okrężnej wzgórza, Polacy utrzymali swe pozycje, odrzucając wszystkie ataki Niemców. W południe 21 sierpnia na Mont Ormel dotarły z odsieczą jednostki kanadyjskie.

"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"
"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"tvn24
wideo 2/10

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Raporty: