Świat

Orban chce dyskusji o migrantach "bez kagańca poprawności politycznej"

Świat


Premier Węgier Viktor Orban namawiał w środę wieczorem przywódców unijnych do zmiany polityki migracyjnej i do zaangażowania wyborców w debatę o przyszłości Unii Europejskiej, gdyż w przeciwnym razie staną w obliczu kryzysu politycznego i zagrożeń dla demokracji.

Orban, który w czwartek ma przemawiać na kongresie Europejskiej Partii Ludowej w Madrycie, powiedział telewizji państwowej M1, że liderzy unijni nie mają mandatu, by pozwolić setkom tysięcy migrantów przedostawać się do UE przy nikłej lub żadnej kontroli.

Kaganiec poprawności

- To destabilizuje europejskie demokracje - powiedział Orban. - Powinniśmy zacząć dyskutować o przyszłości naszego kontynentu szczerze, bez kagańca "poprawności politycznej", bez hipokryzji, mówiąc wprost - oświadczył premier Węgier.

Zaznaczył, że należy słuchać ludzi i wykorzystywać ich zdanie w polityce. - Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić, będziemy mieć kryzys polityczny jako zwieńczenie kryzysu migracyjnego - powiedział.

Węgry odpowiedziały na falę migracji - największej od drugiej wojny światowej - budową ogrodzeń na południowej granicy z Serbią i Chorwacją, co przez jednych zostało skrytykowane, a przez innych jest chwalone - pisze agencja Reutera.

Twarda polityka wobec migrantów

Rządząca na Węgrzech centroprawicowa partia Fidesz przyjęła twardą linię wobec fali migrantów uciekających przed wojną i biedą na Bliskim Wschodzie i w Azji - zaznacza Reuters i pisze, że większość to uchodźcy z Syrii, gdzie toczy się wojna domowa.

Zdaniem Orbana właściwą rzeczą jest zawracanie migrantów z Europy do obozów dla uchodźców w regionie, z którego zaczęli podróż. - Im dalej się znajdą od swych niespokojnych krajów, tym trudniej będzie im wrócić. Toteż ludzie ci powinni pozostać w swym regionie i należy stworzyć dla nich (tam) ludzkie warunki - twierdzi Orban.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: mm//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: