Świat

Premier chce być prezydentem. Podaje się do dymisji

Świat


Zgodnie z oczekiwaniami premier Francji Manuel Valls ogłosił w poniedziałek, że ma zamiar zgłosić swoją kandydaturę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W związku z tym zapowiedział, że we wtorek złoży dymisję.

Po czwartkowej rezygnacji prezydenta Francji Francois Hollande'a z ubiegania się o reelekcję, głównym potencjalnym kandydatem socjalistów został premier Valls. Sondaż przeprowadzony już po oświadczeniu prezydenta pokazał, że chcieliby tego nie tylko wyborcy lewicowi.

Wybory w przyszłym roku

W listopadzie prawybory w centroprawicowej partii Republikanie wygrał 62-letni były premier Francois Fillon, zapewniając sobie nominację do startu w wyborach.

Wybory prezydenckie we Francji odbędą się w dwóch turach: w kwietniu i w maju przyszłego roku. Rządząca Partia Socjalistyczna, która w sondażach plasuje się obecnie za Republikanami i skrajnie prawicowym Frontem Narodowym na czele z Marine Le Pen, organizuje swe prawybory w styczniu. Czas na zgłoszenie udziału w lewicowych prawyborach upływa w połowie grudnia.

Autor: kło//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości