Powiązanie funduszy z praworządnością. Premier Finlandii: żaden kraj się otwarcie nie sprzeciwia

Świat

Środki unijne powiązane z praworządnością? Europarlament dał zielone światłoTVN24 BiS
wideo 2/3

Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział premier Finlandii Antti Rinne, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu - przyznał Rinne zapytany o stanowisko Polski i Węgier w cyklicznym wywiadzie na antenie publicznego radia Yle.

Swoją opinię fiński premier uzasadnił postępem w negocjacjach na ten temat, którym przewodzi fińska minister ds. europejskich Tytti Tuppurainen.

- Z tego jestem naprawdę zadowolony. Mam nadzieję, że scenariusz z chwili obecnej zostanie zrealizowany - skomentował Rinne, który od czerwca kieruje nowym centrolewicowym rządem Finlandii.

Zapytany, czy ze strony Polski i Węgier są "gwarancje zmiany" prowadzonej polityki, Rinne odparł, że Finlandia jest "za Europą i Europejczykami oraz za wartościami, przy pomocy których można zapewnić stabilizację, pokój i rozwój dobrobytu w Europie".

- Nie jesteśmy przeciwko żadnemu z państw w żaden sposób i jest to jasny przekaz dla wszystkich - podkreślił.

Szef fińskiego rządu nie doprecyzował jednak, co miałoby oznaczać powiązanie środków unijnych z praworządnością.

Rada UE pod fińskim przewodnictwem

Fińska półroczna prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się w lipcu. Jednym z priorytetów programu Helsinek są kwestie rządów prawa.

W lokalnej prasie zwraca się uwagę na to, że na początku tej prezydencji, w związku z podjęciem tematu praworządności, fińskie władze były atakowane na Węgrzech.

Premier tego kraju Viktor Orban w publicznych wystąpieniach mówił, że Finlandia nie może wymagać od innych krajów Unii przestrzegania zasad prawa, ponieważ w kraju tym nie funkcjonuje na przykład Trybunał Konstytucyjny.

W poniedziałek Rinne udał się z wizytą do Budapesztu - gdzie spotka się z Orbanen. Wcześniej pojechał do Pragi, gdzie o poranku spotkał się z premierem Czech Andrejem Babiszem, z którym rozmawiał między innymi o tematach unijnych.

Autor: akw/adso / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/AnttiRinnepj