Świat

MSZ potwierdza: W Tunezji zginęli polscy obywatele. Jedenastu jest rannych

Świat

Aktualizacja:

- Mamy informację o jedenastu rannych Polakach, wszyscy przebywają w szpitalach. Trzy osoby przeszły operację - poinformował na wieczornym briefingu prasowym rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Jak dodał, grupa "około dwudziestu osób" jest bezpieczna. W czasie zamachu w muzeum w Tunisie przebywała grupa 36 polskich turystów z biura podróży Itaka.

- Potwierdzam, że wśród ofiar śmiertelnych byli polscy obywatele - powiedział przed godziną 19. rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Nie podał jednak, ilu Polaków zginęło, bo - jak podkreślił - konsulowie w pierwszej kolejności muszą potwierdzić tożsamość ofiar oraz poinformować rodziny.

Ranni

Wojciechowski poinformował, że w dwóch szpitalach przebywa jedenastu rannych Polaków. Trzy osoby przeszły operację. Inni poszkodowani polscy obywatele mają mniej poważne rany postrzałowe i ortopedyczne.

Rzecznik MSZ powiedział, że grupa "około dwudziestu" Polaków jest bezpieczna. Wiadomo, że w momencie zamachu w muzeum przebywało 36 osób podróżujących z polskim biurem podróży Itaka.

Wojciechowski poinformował, że w MSZ pracę rozpoczyna specjalny zespół, który będzie koordynował pomoc dla poszkodowanych Polaków i bliskich ofiar. Na razie osobiście kieruje nim Grzegorz Schetyna.

Do Tunezji transportem wojskowym uda w środę wieczorem zespół, w skład którego wchodzi czterech psychologów, dwóch lekarzy, pięciu pracowników służby konsularnej i jedna osoba z Centrum Operacyjnego MSZ.

Jak wyjaśnił rzecznik MSZ, polscy lekarze będą m.in. oceniać, czy stan rannych osób pozwala na ich transport do Polski.

MSZ uruchomiło infolinię dla rodzin osób, które mogły się znaleźć w Muzeum Bardo:

Atak terrorystów

Do ataku na parlament i Muzeum Bardo mieszczące się w sąsiadującym z nim budynkiem doszło w środę po godz. 12.00.

Pierwsze informacje mówiły o tym, że terroryści zabili osiem osób, w tym siedmiu obcokrajowców. Terroryści wraz z zakładnikami, których liczba też nie jest znana, zostali otoczeni po kilkudziesięciu minutach w budynku muzeum. Ponad 100 osób zostało z Muzeum Bardo ewakuowanych.

Tuż przed godz. 15.30 tunezyjskie władze poinformowały, że przeprowadzono szturm i terroryści przetrzymujący zakładników zginęli. Pozostali zakładnicy zostali uwolnieni.

Przed godz. 16.00 premier Tunezji poinformował jednak, że zginęło 17 zagranicznych turystów. Nie wiadomo, czy część z nich zginęła w wyniku akcji policji, czy wszyscy zginęli w czasie pierwszego ataku napastników.

Cała konferencja prasowa MSZ
Cała konferencja prasowa MSZtvn24

Autor: adso,kg//gak / Źródło: TVN24, Reuters

Pozostałe wiadomości