Świat

Hawking spoczął obok Newtona i Darwina. Jego głos popłynie w kosmos

Świat


Prochy zmarłego w marcu fizyka Stephena Hawkinga zostały w piątek złożone w londyńskim Opactwie Westminsterskim, obok najważniejszych brytyjskich naukowców - Isaaca Newtona i Karola Darwina. W ostatnim pożegnaniu wzięło udział tysiąc osób z ponad 100 krajów.

O wejściówki na uroczyste pożegnanie naukowca starało się ponad 25 tysięcy osób, a w drodze losowania wybrano tysiąc osób, które mogły wziąć udział w ceremonii.

Na ceremonii pojawiły się także gwiazdy filmu, muzyki oraz osobistości świata nauki. Przemowy wygłosili brytyjski aktor Benedict Cumberbatch, który wcielił się w rolę Stephena Hawkinga w filmie BBC z 2004 roku, oraz astronauta Tim Peake.

Wśród gości znaleźli się między innymi amerykański muzyk Nile Rodgers, gitarzysta legendarnego zespoły Pink Floyd David Gilmour, brytyjski prezenter telewizyjny Piers Morgan oraz modelka Lily Cole.

W uroczystości wzięli udział również: znany brytyjski fizyk Brian Cox, astronom i kosmolog Martin Rees oraz Kip Thorne, współpracownik Hawkinga i laureat nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

"Tutaj leży to, co było śmiertelne"

Na płycie nad miejscem pochówku Hawkinga w "zakątku naukowców" zamieszczono słowa "Tutaj leży to, co było śmiertelne", rok narodzin i śmierci oraz jego najbardziej znany wzór fizyczny na entropię czarnej dziury.

Prochy Hawkinga spoczęły pomiędzy grobami twórcy teorii grawitacji Isaaca Newtona oraz Karola Darwina - autora teorii ewolucji.

W ramach upamiętniania życia Hawkinga Europejska Agencja Kosmiczna wyemituje w piątek w kierunku najbliższej czarnej dziury - 1A 0620-00 - specjalny utwór skomponowany przez greckiego kompozytora Vangelisa, w którym użyty został wygenerowany komputerowo głos naukowca. Córka Hawkinga, Lucy, powiedziała, że nagranie zawiera "przesłanie pokoju i nadziei" i traktuje o "jedności i potrzebie, abyśmy żyli razem na tej planecie w harmonii".

Pochówek w Opactwie Westminsterskim jest uważany za jeden z największych honorów dla osób zaangażowanych w brytyjskie życie publiczne. To właśnie w tej anglikańskiej świątyni odbywają się między innymi koronacje, śluby i pogrzeby członków rodziny królewskiej. Naukowcami, którzy przed Hawkingiem dostąpili tego zaszczytu, byli fizycy Ernest Rutherford (zmarły w 1937 roku) i Joseph John Thomson (zmarły w roku 1940).

Krótka historia Hawkinga

Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł 14 marca w wieku 76 lat.

Hawking cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne i był częściowo sparaliżowany. Był najbardziej znanym fizykiem teoretycznym na świecie, sformułował wiele przełomowych koncepcji i hipotez naukowych dotyczących zwłaszcza astrofizyki. Jego książka "Krótka historia czasu" trafiła na listę bestsellerów "Sunday Times" i pozostawała na niej przez 237 tygodni.

W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej Hawking zajmował się głównie kosmologią teoretyczną, w tym zwłaszcza czarnymi dziurami i grawitacją kwantową.

Wspólnie z Rogerem Penrose'em opracował twierdzenia dotyczące istnienia osobliwości w ramach ogólnej teorii względności oraz teoretyczny dowód na to, że czarne dziury powinny emitować promieniowanie. Znane jest ono dziś jako promieniowanie Hawkinga lub Bekensteina-Hawkinga.

Akademicka sława

Hawking był profesorem matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, czyli Uniwersytecie Cambridge oraz w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym (Caltech) w Pasadenie. Był członkiem Królewskiego Towarzystwa Fizyki Teoretycznej.

Został odznaczony między innymi Orderem Imperium Brytyjskiego i Medalem Wolności, najwyższym odznaczeniem cywilnym USA.

Jego publiczne wystąpienia, których nie unikał, mimo że mógł porozumiewać się z otoczeniem jedynie za pomocą syntetyzatora głosu, a także książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę.

Autor: momo//now / Źródło: PAP, BBC

Raporty:
Pozostałe wiadomości