Świat

Planowali walentynkową masakrę w największym centrum handlowym w Kanadzie

Świat


Trzy osoby - dwóch Kanadyjczyków i Amerykanka - planowały urządzić strzelaninę w największym centrum handlowym w Kanadzie w walentynki - poinformował w sobotę późnym wieczorem minister sprawiedliwości Kanady. Dodał, że „wszyscy podejrzani są albo w areszcie, albo nie żyją”. Funkcjonariusze zostali naprowadzeni na ich trop w piątek 13 lutego, przez anonimową osobę.

- Na podstawie tego, czego dowiedzieliśmy się do tej pory możemy stwierdzić, że istniało prawdopodobieństwo dokonania zastraszającej zbrodni i masowego morderstwa - powiedział minister Peter MacKay na konferencji prasowej w Toronto.

Planowali masakrę w centrum handlowym

Szef resortu wyjawił, że policja dostała dzień przed planowaną przez trójkę młodych ludzi masakrą informacje o 19-letnim Kanadyjczyku i 23-letniej Amerykance, którzy zamierzali „spustoszyć i okaleczyć naszą społeczność”.

W toku błyskawicznego śledztwa okazało się, że młodzi ludzie „mieli dostęp do broni palnej” i, poza wskazaną dwójką, do grupy należy też 20-letni Kanadyjczyk.

On właśnie i 23-letnia Amerykanka zostali aresztowani w sobotę na lotnisku w mieście Halifax w Nowej Szkocji, po tym, jak kobieta wyszła z samolotu, który przyleciał ze stanu Illinois w USA.

Para miała się prawdopodobnie spotkać z 19-latkiem. Gdy funkcjonariusze dostali się do jego mieszkaniu, znaleziono tam zwłoki chłopaka. Zginął od rany postrzałowej. Nie wiadomo jednak czy było to samobójstwo, czy działanie osób trzecich. W mieszkaniu znaleziono trzy karabiny i amunicję.

Policja aresztowała też czwartą osobę, którą podejrzewała o kontakty z - jak wiele na to wskazuje - niedoszłymi mordercami, ale po przesłuchaniu wypuściła ją do domu.

Minister sprawiedliwości dodał w sobotni wieczór, że „podejrzanymi prawdopodobnie nie kierowały przesłanki kulturowe”, dlatego nie zostaną oskarżeni o „planowanie ataku terrorystycznego”.

Halifax to 400-tysięczne miasto w Nowej Szkocji na wybrzeżu Atlantyku na wschodzie Kanady.

W centrum miasta znajduje się największe powierzchniowo centrum handlowe w Kanadzie, które tygodniowo odwiedza ponad 100 tys osób.

Autor: adso//rzw / Źródło: Reuters