Pierwsza kobieta wygrała wybory w Arabii Saudyjskiej. Pokonała siedmiu mężczyzn


Po raz pierwszy w historii w radzie miasta zasiądzie kobieta. W sobotę odbyły się w Arabii Saudyjskiej wybory, w których zadebiutowały kobiety. Przysługiwało im zarówno czynne jak i bierne prawo wyborcze.

Saudyjka Salma bint Hizab al-Oteibi została wybrana do rady miasta Madrakah, które znajduje się odległości ok. 100 km od Mekki - podała saudyjska agencja prasowa, która powołała się na słowa komisarza wyborczego Osamy al-Bara.

Al-Oteibi w okręgu rywalizowała z siedmioma mężczyznami i dwoma kobietami.

Oficjalnych wyników wyborów na razie nie ma, głosy są nadal liczone.

"Teraz kobiety mają głos"

W sobotnich wyborach - jak podają władze Arabii Saudyjskiej - wystartowało 978 kobiet i prawie 6 tys. mężczyzn. Około 130 tys. kobiet oddało swój głos w sobotę. Dla porównania, zagłosowało ok. 1,35 mln mężczyzn.

W lokalach wyborczych mężczyźni i kobiety głosowali oddzielnie. W wyniku głosowania wyłonieni zostaną członkowie samorządu terytorialnego. Władze nie poinformowały, kiedy ogłoszone zostaną oficjalne wyniki.

Rady miejskie to jedyne organy, do których obywatele ponad 30-milionowej Arabii Saudyjskiej mogą wybierać przedstawicieli. Sobotnie głosowanie postrzegane było więc jako istotne przede wszystkim dla kobiet, by choć trochę poprawić ich rolę w społeczeństwie. Część ekspertów ocenia jednak, że wybory zmienią niewiele. W absolutnej monarchii dziedzicznej głową państwa jest król, do którego należy najwyższa władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza. - Teraz kobiety mają głos - powiedziała 30-letnia Awatef Marzuk, przyznając, że po zagłosowaniu w Rijadzie popłakała się. - Takie rzeczy w innych krajach oglądałyśmy tylko w telewizji, same nie mogąc tego robić.

Nadal nie mogą prowadzić samochodu

Arabia Saudyjska, w której obowiązuje szczególnie surowa, wahabicka interpretacja islamu, jest jednym z ostatnich krajów na świecie, w którym kobiety wciąż obowiązuje wiele ograniczeń.

Panie mają zakaz prowadzenia samochodu, nie mogą też wychodzić z domu bez ubioru osłaniającego twarz i ciało. Jeśli nie towarzyszy im mężczyzna, kobiety nie mają prawa podróżować. Kobieta musi mieć zgodę męskiego opiekuna, ojca, męża, brata lub syna, aby wyjść za mąż, uzyskać paszport, wyjechać za granicę, pójść na studia czy poddać się niektórym operacjom medycznym.

Autor: pk/ja / Źródło: BBC, Independent, PAP