Socjalista chce kandydować na szefa Komisji Europejskiej

Świat

WikipediaPierre Moscovici chce się ubiegać o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej

Nie zamierzam walczyć o stanowisko tylko dla samej kampanii, naprawdę zamierzam wygrać - oświadczył unijny komisarz do spraw gospodarczych i finansowych, francuski socjalista Pierre Moscovici, zapowiadając, że planuje ubiegać się o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej.

- Kandydowanie na urząd przewodniczącego Komisji (Europejskiej) mogłoby być interesujące - oświadczył Moscovici w wywiadzie dla niedzielnego wydania niemieckiego dziennika "Die Welt".

Zlikwidować nierówności

- Europejska socjaldemokracja znajduje się w kryzysie. Brakuje jej zwartości, przywództwa i pomysłów. Nie wiadomo, czy w ciągu dwóch lat będziemy w stanie to odbudować - oświadczył unijny komisarz. - Musimy stworzyć program, który pozwoli na likwidację nierówności w Europie - dodał.

"Die Welt" zwraca uwagę, że Moscovici jest pierwszym politykiem, który wyraził publicznie chęć kandydowania na stanowisko szefa Komisji Europejskiej.

Decyzja o następcy Jean-Claude'a Junckera zapadnie w 2019 roku. Dziennik zauważa, że stanowisko szefa Komisji Eeuropejskiej otrzyma zapewne, zgodnie z dotychczasową praktyką, polityk reprezentujący ugrupowanie, które za dwa lata wygra wybory do Parlamentu Europejskiego.

Autor: pqv//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia