Świat

Papież Franciszek pyta o imprezę dla VIP-ów. Zorganizowali ją w dniu kanonizacji

Świat

10. rocznica śmierci Jana Pawła II
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Papież Franciszek poprosił o wyjaśnienia, kto zorganizował i sfinansował przyjęcie, jakie odbyło się na tarasie Prefektury ds. Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej w dniu kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II - twierdzi włoski tygodnik „L’Espresso”.

27 kwietnia grupa osobistości związanych z Watykanem, dziennikarzy, przedstawicieli polityki oraz biznesu i finansów na czele z prezesem watykańskiego banku IOR Ernstem von Freybergiem uczestniczyła we mszy siedząc na tarasie widokowym budynku ważnego urzędu Stolicy Apostolskiej. Był również ksiądz, który udzielał komunii.

Impreza na dachu

Gdy tylko zakończyła się uroczystość kanonizacyjna, rozpoczęło się tam przyjęcie przy elegancko udekorowanych stołach, z którego zdjęcia opublikowały włoskie media. Uczestnicy i organizatorzy tej imprezy na dachu watykańskiej prefektury zostali skrytykowani za snobizm, ostentacyjne odseparowanie się od setek tysięcy ludzi, przybyłych na papieską mszę, a także w ogóle za udział w wydarzeniu, nie licującym z powagą kanonizacji papieży. Włoski tygodnik „L’Espresso” podał, że papież zwrócił się do zastępcy sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Angelo Becciu z prośbą o informacje na temat specjalnej uroczystości dla VIP-ów z okazji kanonizacji. Franciszek chce wiedzieć, kto zapłacił za bufet, kto był sponsorem przyjęcia, kto rozesłał zaproszenia na nie - twierdzi pismo.

Brak winnych

Przewodniczący Prefektury ds. Ekonomicznych włoski kardynał Giuseppe Versaldi, który początkowo był wskazywany jako pomysłodawca uroczystości, zaprzeczył, jakoby miał z nią cokolwiek wspólnego i wyjaśnił w wywiadzie telewizyjnym, że nie było go wtedy w Rzymie. Kardynał Versaldi oświadczył, że postanowił wyjaśnić wszystkie okoliczności i dowiedzieć się, kto bez jego wiedzy zorganizował kanonizacyjne przyjęcie, kto je sfinansował i zwracał się do różnych firm z prośbą o jego sponsorowanie. W przytoczonym przez tygodnik liście szef prefektury podkreślił, że wydarzenie to było poważnym błędem, w wyniku którego - jak dodał - „ucierpiał wizerunek Stolicy Apostolskiej”. - Papież Franciszek, mówiąc eufemistycznie, nie był z tego powodu zadowolony - przyznał kardynał Versaldi. Zapewnił, że nikomu nie zezwolił na to, by prosić o pieniądze na ten cel w imieniu Stolicy Apostolskiej. Poczytny włoski tygodnik ujawnił, że swego udziału w przygotowaniu spotkania na tarasie wypiera się obecna tam 27 kwietnia młoda ekspertka ds. biznesu Francesca Immacolata Chaouqui, powołana przez papieża Franciszka w skład wpływowej komisji ds. struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej. Komisja ta uczestniczy w przygotowaniach wielkiej reformy finansów oraz struktur Watykanu i realizacji linii oszczędności. Przed kwietniową kanonizacją Jana XXIII i Jana Pawła II w Watykanie powtarzano, że powinno być to wyłącznie wydarzenie duchowe i modlitewne, a nie okazja do hucznego świętowania i „światowego życia”.

Autor: kło/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: http://www.dagospia.com/

Tagi:
Raporty: