Pakistan obchodzi rocznicę zamachu na popularną polityk. Około dwustu tysięcy ludzi zgromadziło się wokół mauzoleum byłej premier i przywódczyni pakistańskiej opozycji Benazir Bhutto. Zginęła w zamachu terrorystycznymi w Rawalpindi, a razem z nią życie straciło ok. 20 osób.
Do miejscowości Garhi Khuda Baksh na południu Pakistanu, gdzie przy rodzinnym mauzoleum odbywają się uroczystości w hołdzie Bhutto, tysiące ludzi przybywały już od kilku dni. W rejonie mauzoleum rozlokowano siedem tysięcy policjantów, mających czuwać nad bezpieczeństwem zgromadzonych a także - oczekiwanych tu oficjeli.
Podejrzewany zamach
Do Garhi Khuda Baksh przybyć ma m.in. wdowiec po Benazir Bhutto i obecny prezydent Pakistanu Asif Ali Zardari oraz syn zamordowanej Bilawal Bhutto Zardari. Władze obawiają się, iż może dojść do próby zamachu na prezydenta i jego syna.
Urodzona w 1953 roku w znanej od pokoleń, bogatej rodzinie posiadaczy ziemskich była dwukrotna premier zginęła w zamachu terrorystycznym 27 grudnia 2007 roku w Rawalpindi, przylegającym do Islamabadu mieście garnizonowym. Zamachu dokonano w dwa miesiące po jej powrocie do kraju z wygnania. Razem z Benazir Bhutto zginęło ok. 20 osób.
Rezygnacja Musharrafa
Konsekwencją zamachu na Benazir Bhutto była rezygnacja Perveza Musharrafa ze stanowiska prezydenta. Jak mówi Piotr Krawczyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, później sytuacja w Pakistanie dramatycznie się pogorszyła. - Mamy do czynienia ze wzrostem aktywności bojowników islamskich, wzrostem napięcia między armią a rządem oraz pogarszającymi się relacjami z sąsiadami - dodaje Krawczyk w rozmowie z Polskim Radiem.
W lutym br. partia Benazir Bhutto - Pakistańska Partia Ludowa wygrała w wyborach parlamentarnych, przejmując władzę w kraju. Kontrowersyjny wdowiec po Bhutto został wybrany prezydentem kraju.
Komisja ONZ
Do tej pory jednak nie wyjaśniono sprawy zamachu, a nawet samych okoliczności śmierci Benazir Bhutto. Na dzień przed rocznicowymi obchodami sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zapowiedział powołanie wkrótce niezależnej komisji pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych, mającej wyjaśnić sprawę śmierci pakistańskiej przywódczyni.
Źródło: PAP, IAR
Źródło zdjęcia głównego: aptn