Świat

Gruzja wyrzuca Rosjanina z ambasady Szwajcarii

Świat


Gruzja postanowiła wydalić rosyjskiego dyplomatę z sekcji rosyjskich interesów w ambasadzie Szwajcarii w Tbilisi. To być znak solidarności z działaniami Londynu w związku z atakiem na podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę.

Gruzja zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją wkrótce po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. W 2009 r. Szwajcaria otworzyła w swej ambasadzie w Tbilisi sekcję interesów Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie sekcję gruzińskich interesów otwarto w ambasadzie Szwajcarii w Moskwie.

W związku z próbą otrucia na terytorium Wielkiej Brytanii byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córki MSZ Gruzji potępiło użycie na terenie Wielkiej Brytanii broni chemicznej.

W wydanym w czwartek krótkim komunikacie napisano, że "użycie broni chemicznej w Salisbury stanowi poważne wyzwanie dla powszechnego bezpieczeństwa". Wyrażono solidarność z Wielką Brytanią i uznano za persona non grata rosyjskiego dyplomatę z sekcji rosyjskich interesów w ambasadzie Szwajcarii w Tbilisi. Poinformowano, że dyplomata ma siedem dni na opuszczenie Gruzji.

Słowenia reaguje

Jednocześnie rząd Słowenii wezwał w czwartek swojego ambasadora w Rosji na konsultacje w związku z próbą otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Jak poinformował słoweński minister spraw zagranicznych Karl Erjavec, ambasador Primoż Szeligo jest już w kraju. Według premiera Słowenii Miro Cerara jest to dodatkowa reakcja na działania podjęte do tej pory przez UE i NATO.

Wydalono 122 rosyjskich dyplomatów

Od ataku przy użyciu broni chemicznej z 4 marca w Salisbury Siergiej Skripal, były oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, wciąż znajduje się w szpitalu w stanie krytycznym.

Jego córka Julia zareagowała na leczenie i czuje się lepiej - podali w czwartek brytyjscy lekarze.

Według premier Wielkiej Brytanii Theresy May winę za ten atak ponosi Rosja. W toku śledztwa odkryto, że do próby otrucia Skripalów wykorzystano produkowaną w Rosji broń chemiczną typu Nowiczok.

W ramach sankcji dyplomatycznych po próbie zabójstwa Skripala Wielka Brytania wydaliła 23 rosyjskich dyplomatów.

Do środy 27 krajów, w tym USA, 18 państw UE, a także m.in. Ukraina, Kanada i Australia, ogłosiło w geście solidarności z Londynem wydalenie 122 rosyjskich dyplomatów.

Ambasadorów na konsultacje wezwały: Bułgaria, Słowacja, Portugalia, Luksemburg oraz Malta.

Autor: mm/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eda.admin.ch | Federal Department of Foreign Affairs