Świat

Osama chciał zdobyć broń masowej zagłady. USA ujawniają dokumenty

Świat

DCI Counterterrorist Center/WikipediaOpublikowane dokumenty dotyczą m.in. prób zdobycia broni masowej zagłady przez Al-Kaidę

Władze USA udostępniły dokumenty dotyczące zagrożeń związanych z terroryzmem nuklearnym i zapobieganiu zagrożenia. I tak National Security Archive opublikowało m.in. dokumenty na temat prób zdobycia broni nuklearnej i materiałów rozszczepialnych przez Al-Kaidę czy zagrożenia związanego z inauguracją Baracka Obamy w 2009 r.

Jak pisze na swoich stronach National Security Archive działające w ramach George Washington University, opublikowane 11 lat po zamachach z 11 września dokumenty dają dobry wgląd w działania podejmowane przez władze.

Odtajnione dokumenty (niektóre wciąż bardzo znacząco ocenzurowane) potwierdzają m.in., że władze Stanów Zjednoczonych przygotowywały się na ewentualne zagrożenie ze strony terrorystów wykorzystujących broń nuklearną podczas takich wydarzeń, jak inauguracja prezydenta Baracka Obamy (2009 r.) czy igrzyska olimpijskie w Vancouver w 2010 r.

Jednak za najważniejsze - i to jeszcze w latach 90. XX wieku - uznawano groźbę, iż Al-Kaida może dążyć do zdobycia broni masowej zagłady (patrz dokumenty z 1997 r.: Usama Bin Ladin Trying to Develop WMD Capability?, Usama Bin Ladin's Attempts to Acquire Uranium).

Zlokalizować zagrożenie

Wśród materiałów, które ujrzały światło dzienne, są też dokumenty na temat działań podejmowanych przez amerykańskie agendy rządowe (m.in. Departments of Energy i Homeland Security) w celu zlokalizowania materiałów rozszczepialnych, które mogłyby być przemycone na teren Stanów Zjednoczonych.

Chodzi m.in. o system mobilnych systemów wykrywania, który trwa od ponad 40 lat.

Jak to robią inni?

Kolejna grupa dokumentów dotyczy działań podejmowanych przez inne państwa w celu zabezpieczenia ich arsenałów broni masowej zagłady lub materiałów rozszczepialnych.

I tak pisze się tam m.in. o Rosji i Pakistanie, a podejmowane tematy dotyczą takich aspektów posiadania broni nuklearnej, jak jej bezpieczne przechowywanie, transport, kontrola czy polityka bezpieczeństwa podjęta przez władze.

Nie brakuje też ujęcia historycznego. Wśród informacji udostępnionych przez władze znajdują się oceny śledztwa i projektów, mających na celu zapobieżenie wwiezienia na teren USA broni nuklearnej przez dyplomatów z Bloku Wschodniego.

Autor: jak//gak / Źródło: George Washington University

Źródło zdjęcia głównego: DCI Counterterrorist Center/Wikipedia