Świat

ONZ: wkrótce zacznie prace komisja konstytucyjna dla Syrii

Świat


Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres ogłosił w poniedziałek powołanie komisji konstytucyjnej do spraw Syrii. To długo oczekiwany krok w syryjskim procesie pokojowym, który znalazł się w impasie.

- Z przyjemnością ogłaszam porozumienie rządu Syryjskiej Republiki Arabskiej i Syryjskiej Komisji Negocjacyjnej na rzecz wiarygodnej, zbalansowanej i dążącej do integracji komisji konstytucyjnej, która zostanie ustanowiona przez Narody Zjednoczone w Genewie - powiedział na konferencji prasowej w Nowym Jorku Antonio Guterres.

Jak dodał, nowy organ zbierze się w nadchodzących tygodniach.

"Początek politycznej drogi do zakończenia trwającej tragedii"

Dla ONZ powołanie komisji to kolejny krok na drodze do znalezienia politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii i położenia kresu wojnie, która trwa już dziewiąty rok.

- Jestem głęboko przekonany, że powołanie komitetu konstytucyjnego należącego do Syrii i kierowanego przez Syrię może i musi być początkiem politycznej drogi do zakończenia trwającej tragedii, w kierunku rozwiązania zgodnego z rezolucją 2254, która uwzględnia aspiracje wszystkich Syryjczyków i jest oparta na silnym poszanowaniu suwerenności, niezależności, jedności i integralności terytorialnej (Syrii - red.) - przekonywał sekretarz generalny.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2254 uchwalona 18 grudnia 2015 roku, ma na celu zakończenie konfliktu w Syrii. Opiera się na trzech głównych punktach: powołaniu przejściowych władz Syrii, pracy nad nową konstytucją i zmierzaniu do przeprowadzenia wyborów pod auspicjami ONZ.

Wojna domowa w Syrii

W rezultacie wojny w Syrii, która wybuchła w 2011 roku w następstwie represji reżimu wobec prodemokratycznych pokojowych manifestantów, zginęły setki tysięcy ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

CZYTAJ WIĘCEJ O KONFLIKCIE W SYRII

Sytuacja w SyriiPAP/Reuters

Autor: momo/adso / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości