Świat

Ogrodzili się od Romów murem

Świat


Słowacki Rzecznik Praw Obywatelskich zajmie się sprawą betonowego muru, który odgrodził Romów od słowackich mieszkańców Michalovic w regionie koszyckim..

Szefowa biura słowackiego RPO Henrieta Antalová powiedziała, że rzecznik zażądał od burmistrza Michalovic odpowiedzi na piśmie i odpowiedniej dokumentacji, dotyczącej konstrukcji muru wokół osiedla Angy Mlyn.

Ombudsman chce też odpowiedzi na zastrzeżenia Romów, którzy skarżą się, że ze względu na budowę muru ich dostęp do udogodnień komunalnych został ograniczony. Romowie uważają również, że są dyskryminowani ze względu na ich pochodzenie.

Mur powstał w sierpniu, gdy prawie 60 rodzin zebrało 3 tys. euro na budowę konstrukcji odgradzającej ich osiedle od osiedla Romów. Uniemożliwia on przechodzenie im przez osiedle w drodze do centrum miasta.

Oficjalnie władze Michalovic twierdzą, że mur nie powstał, by oddzielić się od Romów, ale miał stać się barierą chroniącą przed hałasem. Władze przekonują też, że mur może być wykorzystany do... uprawiania sportów, konkretnie koszykówki i squasha.

Źródło: slovakradio.sk, spectator.sme.sk