Obowiązek odwiedzania rodziców. Inaczej grzywna lub więzienie


Dzieci, które opuściły swój rodzinny dom, mają teraz w Chinach prawny obowiązek odwiedzania swoich starzejących się rodziców. Jeśli o nich nie zadbają, mogą zostać ukarane.

Nowe "Prawa Ludzi Starszych" zaczęły obowiązywać z początkiem lipca. Dorośli potomkowie mają obowiązek dbania o "duchowe potrzeby" swoich rodziców i nie mogą ich "zaniedbywać i ignorować".

Chińscy internauci masowo krytykują nowe prawo, zwracając głównie uwagę na to, że nie wiadomo jak częstotliwość wizyt w domu rodzinnym ma być kontrolowana i co zostanie uznane za wystarczające zainteresowanie. W przepisach nie jest to jasno sprecyzowane.

Przymusowa opieka

Prawnicy przypuszczają, że nowe prawo ma nie tyle służyć do ciągłego nadzoru obywateli, ale dać narzędzie sądom do karania tych, którzy poważnie zaniedbają opiekę nad starszymi członkami swojej rodziny. Takie osoby będą mogły trafić do więzienia lub zapłacić grzywny.

Chińskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje. Jest to w znacznej mierze skutek polityki "jednego dziecka". Obecnie w Chinach jest około 200 milionów osób mających co najmniej 60 lat. Do 2030 roku ma być ich już 400 milionów, czyli około 30 proc. społeczeństwa.

Tradycyjnie to dzieci zajmują się swoimi starszymi rodzicami, wobec braku państwowego systemu opieki społecznej. Wraz z spadkiem liczby ludzi młodych będzie coraz więcej zaniedbany osób starszych, co doprowadzi do poważnych problemów.

Autor: mk\mtom / Źródło: BBC News