Nobel za odkrycie mechanizmu przetrwania komórek

Tokio Institute of TechnologyNobel z medycyny i fizjologii przypadł 71-letniemu Japończykowi

Japończyk Yoshinori Ohsumi związany z Tokijskim Instytutem Technologicznym otrzymał w tym roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Ohsumi - biolog - został doceniony za odkrycie mechanizmu autofagii związanego ze zdolnością komórek do przetrwania przez "karmienie się" jej własnymi strukturami.

Instytut Karolinska w Sztokholmie w Szwecji docenił go m.in. za prowadzone w latach 90. "błyskotliwe eksperymenty".

- Odkrycia Ohsumiego doprowadziły do ustalenia nowego paradygmatu w rozumieniu tego, w jaki sposób odradzają się składniki komórki - odczytano w krótkim oświadczeniu, prezentując powody nagrodzenia Japończyka.

- Jego odkrycia otworzyły drogę do zrozumienia procesów fizjologicznych takich jak adaptacja do głodu czy odpowiedź na zakażenie - dodano.

Tegoroczny laureat odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegającej na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje on u wszystkich organizmów zawierających jądro komórkowe (tzw. eukariontów). Odbywa się zarówno w komórkach zdrowych, jak i patologicznych. Mechanizm ten wykorzystywany jest szczególnie w okresie niedoboru substancji odżywczych. Komórka podtrzymuje wtedy głównie procesy niezbędne do życia, a energię pozyskuje ze zbędnych elementów. Yoshinori Ohsumi jest 23. laureatem Nagrody Nobla urodzonym w Japonii, i szóstym Japończykiem, który otrzymał ją w dziedzinie fizjologii i medycyny.

Ohsumi za swoje badania dostanie czek na kwotę 8 mln koron szwedzkich, czyli ok. 933 tys. dolarów.

Autor: adso / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Tokio Institute of Technology

Raporty: