"Niezidentyfikowani cywile" weszli na pokład "Sławutycza". Załoga zabarykadowała się w kajutach

Aktualizacja:
Wikipedia CC BY SA 3.0 | Art-topRosjanie weszli na pokład okrętu "Sławutycz"

Około 50 ludzi w cywilu weszło na pokład okrętu "Sławutycz". Według matki jednego z żołnierzy przebywających na pokładzie, Ukraińcy zabarykadowali się na jednostce. Nie poddali się.

21:40

W Kijowie zgromadziła się grupa kilkuset osób, które domagały się, by minister obrony wydał jasne rozkazy ws. ukraińskich żołnierzy na Krymie.

21:36

Jutro na stołecznym Majdanie Niepodległości o godz. 11 czasu polskiego odbędzie się manifestacja na rzecz jedności kraju.

20:24

Arsenij Jaceniuk spotkał się w Kijowie z Ban Ki Munem.

20:20

20:20

Ukraińskie nacjonalistyczne ugrupowanie Prawy Sektor ogłosiło, że przekształca się w partię polityczną. Dmytro Jarosz będzie startował w wyborach prezydenckich.

19:29

Ukraińska służba graniczna w trybie jednostronnym zamknęła wjazd z Republiki Krymu na terytorium Ukrainy - poinformowała w sobotę wieczorem agencja RIA-Nowosti, powołując się na urząd stałego przedstawiciela prezydenta Rosji w Krymskim Okręgu Federalnym (KOF).

19:29

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wysłała w sobotę na Ukrainę pierwszą grupę 40 ekspertów - poinformowała w Wiedniu rzeczniczka OBWE Tatiana Bajewa. Początkowo misja OBWE na Ukrainie ma liczyć ok. 100 obserwatorów, później może ich być do 500.

19:15

Rosjanie weszli na pokład ukraińskiego okrętu "Sławutycz" – podaje Ukrainska Prawda.

19:03

Julij Mamczur wygłosił emocjonalne przemówienie:

18:31
18:17

Jak podaje CNN, to rosyjskie siły specjalne wdarły się na teren bazy w Belbeku. Taka informację przekazał dziennikarzom CNN przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na Krymie, Władysław Selezniow

18:06

Rosja twierdzi, że rosyjska flaga została wciągnięta na maszt ogółem w 147 ukraińskich oddziałach i pododdziałach rozmieszczonych na Krymie

18:05

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozkazał rosyjskiej marynarce na Morzu Czarnym, z bazą w krymskim porcie Sewastopol, aby ułatwili przemieszczenie wszystkich wojskowych, którzy życzą sobie służyć nadal w Siłach Zbrojnych Ukrainy

17:58

"W dniu 21 marca tego roku spośród 18000 członków Sił Zbrojnych Ukrainy stacjonujących na terenie Republiki Krymskiej mniej niż 2000 wyraziło życzenie, aby ich przemieszczono na terytorium Ukrainy" - głosi komunikat Ministerstwa.

17:54

Tymczasem rosyjskie Ministerstwo Obrony zapewniło w sobotę, że 54 z 67 jednostek ukraińskiej Marynarki Wojennej stacjonujących na Krymie przeszło pod dowództwo rosyjskich sił morskich. Wśród nich osiem okrętów wojennych i jeden okręt podwodny

17:49

Tak wyglądał moment, w którym Rosjanie zdemontowali kamerę w ukraińskiej bazie:

17:42
17:22

Korespondent Polskiego Radia opowiada na antenie TVN24 o sytuacji w bazie w Belbeku:

Ukraińska baza jest opanowana przez wojska rosyjskie
Ukraińska baza jest opanowana przez wojska rosyjskietvn24
17:15

"Spotkanie Ławrowa i Kerry'ego jest przewidziane na marginesie szczytu w Hadze" - podały w sobotę wspomniane źródła cytowane przez rosyjską agencję Interfax.

Agencja dodaje, że tematem rozmów będzie "wewnętrzny kryzys polityczny na Ukrainie"

17:10

Według źródeł rosyjskiego MSZ jego szef Siergiej Ławrow i amerykański sekretarz stanu John Kerry będą rozmawiali o sytuacji ukraińskiej na marginesie szczytu atomowego, który w poniedziałek i wtorek odbędzie się w Hadze

17:02
Bartosz Węglarczyk komentuje szturm Rosjan na ukraińską bazę na Belbeku
Bartosz Węglarczyk komentuje szturm Rosjan na ukraińską bazę na Belbekutvn24
16:54

Płk Mamczur poinformował też, że ukraińscy żołnierze składają broń w magazynie

16:49

Pułkownik Julij Mamczur, na rozmowy z Rosjanami udał się sam. Zabrano go w nieznane miejsce. Gdy pytano go czy wróci bezpiecznie, powiedział: "zobaczymy"

16:42

Gdy kilka tygodni temu Ukraińcy ze sztandarami ruszyli do swojej bazy, Rosjanie zaczęli strzelać:

16:35

Jak tłumaczy, ukraińscy żołnierze nie mieli broni. Szturm przyjęli ze spokojem. Pułkownik Mamczur, dowódca bazy podziękował wszystkim "za twardą postawę"

16:32

- Na razie flaga ukraińska jeszcze powiewa - mówi Żakowski

16:29

To nie pierwsza próba zdobycia bazy w Belbek. Jak mówi na antenie Michał Żakowski, z Polskiego Radia, który przebywa w bazie, po terenie chodzą rosyjscy żołnierzy. - Teraz panuje spokój. Było nerwowo, gdy jeden z pracujących Ukraińców został poturbowany. Zabrano go karetką - mówił Żakowski

16:25

W trakcie szturmu, Rosjanie zniszczyli kamerę, dzięki której można było wcześniej obserwować, co się dzieje w bazie

16:23

Według mediów, miało dojść również do wymiany ognia

16:22

Reuters, powołując się na świadków podaje, że ukraińscy żołnierze stanęli w rzędzie i bez broni przed rosyjskimi siłami wojskowymi.

16:20

Krótko przed godz. 16 polskiego czasu Rosjanie próbowali dostać się do jednostki i staranować bramę

W sobotę rosyjscy żołnierze wdarli się do ukraińskiej bazy lotniczej w Belbeku na Krymie.

Dowódcę zabrano na rozmowy. Podczas szturmu jeden Ukrainiec został ranny.

RELACJA Z PIĄTKU

Autor: kde/tr/jk / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 3.0 | Art-top

Raporty:
Pozostałe wiadomości