Świat

Ruszają świąteczne jarmarki. Z większą ochroną

Świat

Berlin zaostrza środki bezpieczeństwa w Niemczech podczas świątecznych jarmarków
Fakty z zagranicy TVN24 BiSRok temu na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina zginęło 11 osób. Nagranie TVN24 BiS z 20 listopada

W niemieckich miastach ruszają tradycyjne jarmarki bożonarodzeniowe. W tym roku będą się one odbywały przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. W zeszłym roku w terrorystycznym zamachu na takim jarmarku w Berlinie zginęło 12 osób.

Minister spraw wewnętrznych Niemiec Thomas de Maiziere zaapelował w poniedziałek do Niemców, aby nie unikali jarmarków bożonarodzeniowych w obawie przed zamachami. Powiedział, że ludzie powinni być ostrożni, ale nie bojaźliwi. - Te jarmarki są częścią naszego życia i kultury - podkreślił. Przyznał jednocześnie. - Zagrożenie terrorystyczne jest po prostu bardzo wysokie. Zawsze. Wszędzie.

19 grudnia 2016 roku Tunezyjczyk Anis Amri po zastrzeleniu polskiego kierowcy porwał z parkingu ciężarówkę i wjechał nią w ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w centrum Berlina, zabijając dalszych 11 osób i raniąc blisko 100.

Terrorysta uciekł z miejsca zamachu. Włoska policja zastrzeliła go cztery dni później w okolicach Mediolanu.

Berliński jarmark bożonarodzeniowy zostanie uroczyście otwarty w poniedziałek wieczorem. Podobnie jak jarmarki w większości innych niemieckich miast, i ten w stolicy Niemiec został zabezpieczony betonowymi blokami, mającymi uniemożliwić zamachy z użyciem pojazdów. Przewidziano też zwiększoną obecność policji.

W samą rocznicę zamachu berliński jarmark będzie zamknięty.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: