Świat

Burmistrz Hamburga ma zostać nowym wicekanclerzem Niemiec

Świat


Tymczasowy przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) i burmistrz Hamburga Olaf Scholz stanie na czele ministerstwa finansów i obejmie urząd wicekanclerza w nowym rządzie koalicyjnym Angeli Merkel - poinformowała w piątek SPD. Partia ogłosiła także obsadę przyznanych jej pięciu innych resortów w nowym rządzie, który ma zostać utworzony z chadeckim blokiem CDU/CSU.

W zakończonych w lutym rozmowach koalicyjnych z blokiem partii chadeckich CDU/CSU socjaldemokraci wywalczyli łącznie sześć ministerstw: finansów, spraw zagranicznych, pracy, sprawiedliwości, środowiska oraz ds. rodziny.

"Dobry negocjator"

- Postanowiliśmy sobie za cel stworzenie dobrego zespołu - powiedział w piątek Scholz, który wraz z nominowaną na przywódczynię partii Andreą Nahles ogłosił w Berlinie decyzje kadrowe.

Scholz, dotychczasowy burmistrz Hamburga, jako wicekanclerz ma koordynować pracę ministrów SPD w nowym rządzie. Nahles określiła jego wybór na to stanowisko jako "wielką korzyść dla niemieckiej polityki" i pochwaliła Scholza jako "dobrego negocjatora". Ogłoszona w piątek obsada stanowisk potwierdziła wcześniejsze doniesienia niemieckich mediów i to zarówno w kwestii konkretnych osób, jak i faktu, że resorty podzielono równo między kobiety i mężczyzn, a co najmniej jedna osoba wśród nich to polityk pochodzący ze wschodniej części kraju.

Sprawiedliwość, środowisko i MSZ

Ministrem sprawiedliwości zostanie Katarina Barley, dotychczasowa minister ds. rodziny i spraw społecznych, obok Heiko Maasa typowana uprzednio jako kandydatka do objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych. Na czele resortu ds. rodziny stanie burmistrz berlińskiej dzielnicy Neukoelln, pochodząca z Frankfurtu nad Odrą Franziska Giffey.

Ministrem spraw zagranicznych zostanie właśnie Maas.

Tekę ministra ds. środowiska obejmie Svenja Schulze, była minister ds. badań naukowych w rządzie kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, a ministerstwo pracy i spraw społecznych - były sekretarz generalny SPD Hubertus Heil. Maas jako minister sprawiedliwości wprowadził prawo nakazujące firmom prowadzącym platformy społecznościowe, takim jak Facebook czy Twitter, usuwanie mowy nienawiści oraz był głośnym krytykiem prawicowo-populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Stanowisko szefa MSZ przejmie od Sigamara Gabriela, jednego z najpopularniejszych i najbardziej doświadczonych polityków SPD. Gabriel miał nadzieję na zachowanie urzędu, jednak - jak pisze dpa - narobił sobie w partii zbyt wielu wrogów. Podobnie jak poprzedni szef SPD Martin Schulz będzie teraz zasiadał w Bundestagu jako szeregowy poseł.

Merkel po raz czwarty

Partie chadeckie wyznaczyły swoich kandydatów na ministrów już wcześniej. Merkel w najbliższą środę 14 marca ma zostać po raz czwarty wybrana w Bundestagu na szefową rządu, jako zaledwie trzecia osoba na tym stanowisku w historii RFN, po Konradzie Adenauerze i Helmucie Kohlu. Bezpośrednio po tym głosowaniu wskazani na nowych ministrów zostaną nominowani na swoje stanowiska przez prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w jego siedzibie w pałacu Bellevue, a następnie zostaną zaprzysiężeni na urząd przez Bundestag. Wówczas po blisko sześciu miesiącach od wyborów parlamentarnych w Niemczech będzie nowy rząd. Jeszcze nigdy okres formowania gabinetu nie trwał w tym kraju tak długo.

Autor: MR/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: