Świat

Niemcy ślą żołnierzy i podwajają pomoc

Świat


Niemcy wyślą do Afganistanu 500 dodatkowych żołnierzy, a kolejnych 350 pozostawać ma w odwodzie w kraju jako "elastyczna rezerwa" - zapowiedziała we wtorek kanclerz Angela Merkel.

Merkel obiecała również podwojenie pomocy rozwojowej dla Afganistanu z ponad 200 do ponad 400 mln euro. Obecnie niemiecki kontyngent, wchodzący w skład dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), liczy 4500 żołnierzy.

O przyszłości Afganistanu

W najbliższy czwartek w Londynie będzie miała miejsce międzynarodowa konferencja na temat Afganistanu. Podczas londyńskiej konferencji ma być omawiana kwestia zatwierdzenia nowych funduszy dla afgańskiego rządu, planu pojednania władz w Kabulu z umiarkowanymi talibami i stopniowego przekazywania afgańskim siłom odpowiedzialności za bezpieczeństwo w poszczególnych prowincjach, tak by mogło dojść do zmniejszenia liczebności zagranicznych wojsk.

We wtorek Irańskie media podały, że przedstawiciele Teheranu raczej nie pojawią się na konferencji. To o tyle istotne, że Iran ma liczącą ponad 965 kilometrów wspólną granicę z Afganistanem.

Źródło: PAP, lex.pl

Pozostałe wiadomości