Ogromna kara lub usunięcie dziecka z placówki. Nowe przepisy w sprawie szczepienia w Niemczech

Świat


Bundestag przegłosował ustawę wprowadzającą obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Rodzice niezaszczepionych dzieci muszą liczyć się z grzywnami i wydaleniem dzieci z placówek.

Niemiecki Bundestag przegłosował w czwartek ustawę, wprowadzającą obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze w żłobkach, przedszkolach i szkołach. - Ochrona przed odrą to ochrona dzieci - tłumaczył niemiecki minister zdrowia Jens Spahn w trakcie debaty.

Kary finansowe za brak szczepienia

Ustawa zacznie obowiązywać od marca 2020 roku. Szczepienia będą dotyczyć nie tylko dzieci, ale też personelu żłobków, przedszkoli i szkół, a także instytucji ochrony zdrowia oraz mieszkańców i pracowników ośrodków dla uchodźców.

Rodzice, którzy nie przedstawią zaświadczenia o szczepieniu muszą liczyć się z grzywną w wysokości 2,5 tysiąca euro, bądź wydaleniem ich dziecka ze żłobka lub przedszkola.

Zwolnione z obowiązku szczepienia są osoby, które nie mogą zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych, urodzone przed 1970 rokiem oraz te, które już przebyły odrę.

Od kilku lat wzrasta w Europie liczba przypadków odry. Przykładowo w 2018 roku w Niemczech zanotowano 532 przypadki, w Polsce było ich 335, a we Francji 2913.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SZCZEPIENIA.PZH.GOV.PL/tvn24