TVN24 | Świat

Angela Merkel wzywa talibów do rozmów. Chce dalszej ewakuacji Kabulu

TVN24 | Świat

Autor:
pqv/kab
Źródło:
PAP

Angela Merkel chce rozmów z talibami w sprawie dalszej ewakuacji z Kabulu. Kanclerz Niemiec ma zamiar wydostać z Afganistanu pozostające tam osoby, które współpracowały z jej krajem. Przez działający od 14 do 30 sierpnia most powietrzny ustanowiony przez państwa Zachodu nie zdołano ewakuować wszystkich zagrożonych represjami Afgańczyków - przypomina AFP.

Merkel podczas konferencji prasowej w Nadrenii Północnej-Westfalii oświadczyła: musimy rozmawiać z talibami o tym, w jaki sposób moglibyśmy wydostać z kraju ludzi, którzy pracowali dla Niemiec. Kanclerz dodała, że w interesie RFN jest wspierania międzynarodowych organizacji pomocowych, które świadczą w Afganistanie pomoc humanitarną.

Oświadczyła również, że dobrym sygnałem jest to, że lotnisko w Kabulu zostało ponownie otwarte, dzięki czemu będzie mógł tam dotrzeć transport medyczny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Przez działający od 14 do 30 sierpnia most powietrzny ustanowiony przez państwa Zachodu nie zdołano ewakuować wszystkich zagrożonych represjami Afgańczyków - przypomina AFP.

Talibowie chcą "solidnych relacji"

Wcześniej w niedzielę, rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid oświadczył na łamach "Welt am Sonntag", że chcą oni utrzymać "solidne relacje dyplomatyczne z Niemcami". Merkel nie odniosła się do tej wypowiedzi, ani nie wspomniała o ustanawianiu jakichkolwiek oficjalnych relacji z talibami.

Autor:pqv/kab

Źródło: PAP