Świat

"Nie planowaliśmy zamachu na Kima"

Świat

Aktualizacja:

- Nie planowaliśmy zamachu na waszego przywódcę - władze Korei Południowej zaprzeczyły w piątek oskarżeniom Korei Północnej o rzekomą organizację przez południowokoreańskie służby wywiadowcze spisku na życie przywódcy KRLD Kim Dzong Ila.

W czwartek władze Korei Północnej oskarżyły sąsiadów z południa o planowanie zamachu na szefa rządzącej Koreańskiej Partii Pracy. Reakcja demokratycznej części półwyspu była natychmiastowa:

-To nie ma z nami nic wspólnego - powiedział anonimowo przedstawiciel południowokoreańskich służb wywiadowczych. Zaznaczył, że jego komentarz przedstawia oficjalne stanowisko Seulu w tej sprawie.

Aresztowali agenta?

Phenian poinformował o niedawnym aresztowaniu agenta, który rzekomo był szkolony przez południowokoreańskie służby do zdobywania informacji na temat najwyższego przywódcy KRLD. Celem planowanego spisku - jak napisała państwowa agencja KCNA - było "zaszkodzenie bezpieczeństwu" Kima.

Według tych informacji aresztowany mężczyzna posiadał wyrafinowany technicznie sprzęt do śledzenia Kim Dzong Ila oraz śmiertelną dawkę trucizny.

Nie ma sąsiedzkiej zgody

W przeszłości władze KRLD wytaczały rozmaite fałszywe oskarżenia wobec sąsiada z południa. Oba kraje prowadzą jednak wymierzone wzajemnie przeciw sobie działania wywiadowcze.

Źródło: PAP