Świat

Irański sąd skazał ją za szpiegostwo. Głoduje

Świat

[object Object]
O uwolnienie aktywistki zabiegał jej mąż Richard Ratcliffe Reuters Archieve
wideo 2/3

Nazanin Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii, od 2016 roku przebywa w więzieniu w Teheranie. Została skazana za próbę obalenia władzy i szpiegostwo. - Rozpoczęła strajk głodowy - poinformował w sobotę jej mąż, Brytyjczyk Richard Ratcliffe.

Zaghari-Ratcliffe konsekwentnie zapewnia, że jest niewinna. Swój protest, jak powiedział jej mąż, zamierza prowadzić do czasu "bezwarunkowego zwolnienia" z irańskiego więzienia. Będzie odmawiać przyjmowania pokarmów i tylko pić wodę.

Richard Ratcliffe zapowiedział, że będzie czuwał przed ambasadą Iranu w Londynie i pościł w geście solidarności z żoną. Ujawnił, że Nazanin zapowiedziała, iż jeśli nadal będzie więziona, kiedy ich córka Gabriella będzie obchodzić piąte urodziny, "zrobi coś, żeby pokazać obu rządom (Iranu i Wielkiej Brytanii - red.), że miarka się przebrała". - To już naprawdę trwa zbyt długo - podkreśliła.

Zatrzymana na lotnisku

Zaghari-Ratcliffe pracowała dla Fundacji Thomson Reuters, w kwietniu 2016 r. została zatrzymana na lotnisku w Teheranie pod zarzutem spiskowania przeciwko rządowi irańskiemu. Jej rodzina i pracodawca zaprzeczają tym oskarżeniom.

Podejmowane kanałami dyplomatycznymi starania o uwolnienie Zaghari-Ratcliffe były dotąd bezowocne. W marcu szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt przyznał uwięzionej ochronę dyplomatyczną, ale władze irańskie odmówiły uznania jej podwójnego obywatelstwa.

AP zwraca uwagę, że Zaghari-Ratcliffe rozpoczyna głodówkę w czasie wzmożonego napięcia w relacjach między Zachodem a Iranem, oskarżanym przez USA i Wielką Brytanię o czwartkowy atak na dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Teheran zaprzecza, jakoby miał cokolwiek wspólnego z eksplozjami, które uszkodziły te statki.

Autor: kk/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/FREE NAZANIN CAMPAIGN / HANDOUT