Nawalny znów stanie przed sądem, grozi mu nawet 30 lat więzienia

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Nawalny odsiaduje wyrok dziewięciu lat więzienia za rzekomą defraudację i obrazę sądu
Nawalny odsiaduje wyrok dziewięciu lat więzienia za rzekomą defraudację i obrazę sądu
Reuters Archiwum
Reuters Archiwum Nawalny odsiaduje wyrok dziewięciu lat więzienia za rzekomą defraudację i obrazę sądu

31 maja odbędzie się w Moskwie kolejna sądowa rozprawa przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu, na której może zapaść wyrok – podała agencja Reutera. Zarzuty mogą skutkować wyrokiem nawet 30 lat pozbawienia wolności.

31 maja odbędzie się w Moskwie kolejna sądowa rozprawa przeciwko Aleksiejowi Nawalnemu, na której może zapaść wyrok oznaczający, iż lider rosyjskiej opozycji spędzi w więzieniu dziesiątki lat - podała w piątek agencja Reuters, powołując się na oficjalne dokumenty sądowe.

Nawalny w zeszłym miesiącu poinformował, że wszczęto przeciwko niemu "absurdalne" śledztwo w sprawie terroryzmu, a zarzut ten może skutkować wyrokiem nawet 30 lat pozbawienia wolności.

W aktach sądowych stwierdzono, że zarzuty wobec Nawalnego dotyczą sześciu różnych artykułów rosyjskiego kodeksu karnego i obejmują m.in. rehabilitację nazizmu, utworzenie organizacji ekstremistycznej, publiczne nawoływanie do działalności ekstremistycznej, nakłanianie obywateli do łamania prawa, finansowanie działalności ekstremistycznej.

Aleksiej NawalnyRosfoto.ru / Shutterstock.com

W tweecie opublikowanym przez jego współpracowników Nawalny napisał: "Cóż, Aleksiej, masz teraz poważne kłopoty… Prokuratura Generalna oficjalnie dostarczyła mi 3828 stron opisujących wszystkie zbrodnie, które popełniłem w czasie, gdy byłem już uwięziony".

Nawalny aresztowany i skazany na wieloletnie więzienie

Aleksiej Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem opozycjonisty zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku polityk usłyszał kolejny wyrok - dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu.

Dwa miesiące później Nawalny został oskarżony w następnej sprawie, dotyczącej "tworzenia organizacji ekstremistycznej", natomiast w październiku do listy zarzutów dodano m.in. "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu".

Nawalny przebywa obecnie w kolonii karnej w Mielechowie, około 250 na wschód od Moskwy.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Nawalny". Film dokumentalny
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rosfoto.ru / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości