Świat

NASA szykuje następcę Curiosity. Kolejny krok w kierunku misji załogowej na Marsa

Świat


Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że planuje wysłać w 2020 roku na Marsa kolejny łazik i że będzie on wzorowany na obecnie pracującym na planecie Curiosity. NASA nie określiła jeszcze, co byłoby celem następnej misji. Według agencji byłby to jednak kolejny krok w kierunku ewentualnej misji załogowej na Marsa po roku 2030 r.

- Ta następna misja zapewni, że Ameryka pozostanie liderem światowym w eksplorowaniu Czerwonej Planety - oświadczył w komunikacie szef NASA Charles Bolden.

Lądowanie jak u Curiosity

Przy nowym łaziku użyte będą zbędne części po Curiosity oraz te same rozwiązania inżynieryjne, w tym system lądowania. NASA ogłosiła, że powoła zespół naukowców, który opracuje zadania misji. Jej koszt szacuje się na około 1,5 mld dolarów.

Łazik Curiosity znajduje się na powierzchni Marsa od sierpnia tego roku. Wylądował w kraterze Gale i prowadzi różnorodne badania gruntu, skał i atmosfery Czerwonej Planety. Curiosity znalazł na powierzchni Marsa ślady substancji zawierających węgiel, czyli podstawowego "budulca" organizmów żywych - podała NASA w poniedziałek. Zastrzegła jednak, iż nie oznacza to jeszcze, że na Marsie istniało życie.

Autor: bor//bgr/k / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: