Najpierw spotkanie z Putinem, potem z Kopacz. Viktor Orban przyjedzie do Polski

Viktor Orban przyjeżdża do Polski na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczejorbanviktor.com

Premier Węgier przyjedzie w czwartek do Warszawy. Podczas swojej wizyty Victor Orban spotka się z premier Ewą Kopacz. Tematem rozmów ma być m.in. sytuacja na Ukrainie.

Orban przyjeżdża do Polski na zaproszenie Krajowej Izby Gospodarczej, by wziąć udział w debacie gospodarczej.

- Poprosił także o spotkanie z panią premier i to spotkanie się odbędzie - powiedziała w rozmowie z portalem tvn24.pl rzeczniczka rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jak zaznaczyła, rozmowa Kopacz i Orbana będzie dotyczyła współpracy Polski i Węgier w Grupie Wyszehradzkiej, a także bieżącej agendy europejskiej, polityki Rosji wobec państw Partnerstw Wschodniego, w tym sytuacji na Ukrainie. - W tym kontekście na pewno będzie poruszona kwestia wizyty prezydenta Władimira Putina w Budapeszcie, ale przecież każdy kraj suwerennie podejmuje decyzje o zapraszaniu gości. Możemy tylko usłyszeć informację o tym, jak ta wizyta przebiegła - dodała Kidawa-Błońska. W ubiegłym tygodniu z premierem Węgier spotkał się przybywający z wizytą w Budapeszcie szef MSZ Grzegorz Schetyna. Minister spraw zagranicznych rozmawiał także z szefem węgierskiej dyplomacji Peterem Szijjarto. Rozmowa dotyczyła m.in. jedności Grupy Wyszehradzkiej.

Najpierw spotkanie z Putinem

We wtorek Victor Orban spotkał się w Budapeszcie z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem.

Była to rewizyta Putina po roboczej wizycie Orbana w Moskwie w styczniu 2014 roku. Zbiega się w czasie z obchodami 70. rocznicy wyzwolenia Budapesztu przez Armię Czerwoną. Prezydent Rosji weźmie udział w uroczystości ponownego otwarcia, po gruntownej restauracji, zespołu memorialnego na centralnym cmentarzu w stolicy Węgier, gdzie spoczywa ponad 5 tys. żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas operacji budapeszteńskiej w końcowym okresie II wojny światowej.

Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Węgier. Oba kraje zacieśniły ostatnio współpracę gospodarczą. Na początku 2014 r. Węgry zawarły z Moskwą umowę międzyrządową dotyczącą rozbudowy elektrowni w Paks. Na jej mocy na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu wysokości do 10 mld euro. Z kolei jesienią parlament uchwalił nowelizację ustawy torującą drogę budowie węgierskiego odcinka gazociągu South Stream.

Krytyka przez Zachód

Polityka Orbana jest krytycznie oceniana przez Zachód i część Węgrów, którzy kilkakrotnie protestowali przeciwko zacieśnianiu kontaktów między Budapesztem a Moskwą, w tym przeciw pożyczce w wysokości 10 mld euro udzielonej przez Rosję na budowę elektrowni atomowej w węgierskim Paks. Od czasu wybuchu kryzysu na Ukrainie węgierski premier wyrażał ubolewanie z powodu oddalania się Unii Europejskiej od Rosji i przestrzegał przed zbyt pochopnymi ocenami polityki Kremla.

Premier Viktor Orban wielokrotnie wskazywał na spowodowane sankcjami straty dla węgierskiego eksportu, w tym zwłaszcza rolnego. Podczas spotkania z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na początku lutego zadeklarował, że Węgry opowiadają się za rozwiązaniem pokojowym i nie dostarczą Ukrainie jakiegokolwiek uzbrojenia.

Autor: eos/ja / Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: orbanviktor.com