Świat

Miał przenosić walizki z ciałem Chaszodżdżiego. Telewizja pokazała nagranie

Świat


Turecka prorządowa telewizja A Haber opublikowała nagranie, na którym widać mężczyznę niosącego walizki, w których miały się znajdować szczątki Dżamala Chaszodżdżiego. Saudyjski dziennikarz został pozbawiony życia w konsulacie Arabii Saudyjskiej.

Na nagraniu widać mężczyznę wiozącego pięć walizek, przechodzącego przez główne wejście do rezydencji saudyjskiego konsula generalnego w Istambule, która znajduje się nieopodal konsulatu, w którym Chaszodżdżi został zabity na początku października ubiegłego roku.

CZYTAJ RAPORT: MORDERSTWO SAUDYJSKIEGO DZIENNIKARZA >

Tureckie władze potwierdziły w poniedziałek doniesienia telewizji. Nie podano jednak więcej szczegółów. Saudyjskie władze nie odpowiedziały na zapytanie agencji Reutera w tej sprawie.

W zeszły wtorek swoje wsparcie dla Arabii Saudyjskiej w tej sprawie wyraziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Władze Arabii Saudyjskiej wydały oświadczenie potępiające Senat USA. W oświadczeniu zawarto protest "przeciwko każdemu, kto próbuje podważyć pozycję Królestwa na świecie i w regionie".

Amerykańskie władze - w wydanej rezolucji - uznały saudyjskiego księcia Muhammada ibn Salmana odpowiedzialnym za zabójstwo Chaszodżdżiego.

CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT >

Zabójstwo dziennikarza

Krytyczny wobec władz w Rijadzie dziennikarz został zabity w saudyjskim konsulacie w Stambule, do którego poszedł 2 października, by załatwić formalności związane ze swoim ślubem.

Władze saudyjskie przez długi czas twierdziły, że nie mają nic wspólnego z jego zaginięciem, ale ostatecznie przyznały, że doszło do zabójstwa.

Cały czas nie jest jasne, czy saudyjski następca tronu, książę Muhammad ibn Salman, zlecił zabójstwo bądź wiedział o planach pozbawienia dziennikarza życia. Choć część zabójców wywodzi się z bezpośredniego otoczenia księcia, Rijad utrzymuje, że zostało ono przeprowadzone bez jego wiedzy. Jednak według różnych doniesień medialnych amerykańska agencja wywiadowcza CIA ma mieć nagrania rozmów wskazujące, że było inaczej.

Żądanie ekstradycji, zagrożenie karą śmierci

Turcja domaga się ekstradycji 18 podejrzanych w związku ze sprawą Chaszodżdżiego, w tym 15 domniemanych członków komanda, które dokonało zabójstwa.

15 listopada saudyjska prokuratura postawiła zarzuty 11 osobom bezpośrednio uczestniczącym w zabójstwie, z czego dla pięciu z nich zażądała kary śmierci.

Autor: akw//now / Źródło: Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości