Świat

"Możemy zostać zabite". Dramatyczny apel. To Włoszki porwane w Syrii?

Świat

[object Object]
Dziewczyny podają się za zaginione Włoszki. Póki co nikt nie potwierdził ich tożsamościYoutube
wideo 2/23

W sieci pojawiło się nagranie, na którym dwie młode kobiety w hidżabach oznajmiają, że ich życiu zagraża niebezpieczeństwo i mogą zostać zabite. Twierdzą, że są zaginionymi w lipcu w Syrii Włoszkami. Włoski rząd nie komentuje sprawy.

- Nazywamy się Greta Ramelli i Vanessa Marzullo (...) Jesteśmy w niebezpieczeństwie i możemy zostać zabite - odczytuje z kartki jedna z kobiet. Druga z nich trzyma w ręku kartkę z napisem "17.12.2014, środa". Tak rozpoczyna się nagranie, które trafiło do sieci na początku stycznia.

20-letnia Rameli i 21-letnia Marzullo zaginęły w Syrii w lipcu ubiegłego roku, krótko po tym jak rozpoczęły pracę wolontariuszek - piszą włoskie media. Ich tożsamość potwierdzili rodzice.

"Możemy zostać zabite"

Tytuł wideo sugeruje, że kobiety zostały uwięzione przez Front al-Nusra, który jest związany ściśle z Al-Kaidą. Jednak ani strony internetowe, ani profile społecznościowe związane z dżihadystami z tego ugrupowania nie zamieściły linka do wideo. Wideo nie jest oznaczone także znakiem wodnym ugrupowania.

Wideo, które pojawiło się na Youtube przedstawia dwie młode kobiety siedzące pod ścianą w czarnych szatach i hidżabach. - Błagamy nasz rząd i jego mediatorów, by pomógł nam wrócić do domu przed świętami Bożego Narodzenia - czyta po angielsku z kartki jedna z kobiet. - Jesteśmy w dużym niebezpieczeństwie i możemy zostać zabite. Rząd i jego mediatorzy są odpowiedzialni za nasze życie.

Greta Ramelli (L) i Vanessa Marzullo (P) w czasie demonstracji poparcia dla Syrii w Rzymiefacebook

Zakładnicy islamistów

Rzecznik włoskiego MSZ odmówił komentarza. W sierpniu resort podał jednak, że w Syrii porwano dwóch wolontariuszy, ale nie podano nazwisk, ani żadnych szczegółów. Zdradzono jedynie, że osoby te brały udział w projekcie pomocy humanitarnej dla północnej części Aleppo.

Reuters przypomina, że islamistyczne bojówki działające na terenie Syrii więziły lub nadal przetrzymują zachodnich zakładników, którzy zostali uprowadzeni w czasie wojny domowej. Państwo Islamskie odpowiada za ścięcie kilku Zachodnich zakładników w 2014 roku. Front al-Nusra uwolnił w ubiegłym roku grupę greckokatolickich zakonnic, a kilka miesięcy później amerykańskiego pisarza.

[object Object]
"Zdrajcy" w samochodzie, detonator w dłoni czterolatka. Pierwsza egzekucja "Jihadi Juniora"tvn24
wideo 2/8

Autor: pk//gak / Źródło: Reuters TV, CNN

Źródło zdjęcia głównego: Youtube

Tagi:
Raporty: