Statek handlowy Morning Tide, należący do brytyjskiego armatora i płynący pod flagą Barbadosu, został we wtorek nad ranem lekko uszkodzony przez pocisk w południowej części Morza Czerwonego - poinformowała brytyjska agencja Maritime Trade Operations (UKMTO). Do ataku przyznali się rebelianci Huti.
Agencja Reuters cytuje rzecznika jemeńskich rebeliantów Huti, wspieranych przez Iran, który przyznał, że wystrzelili oni dwa pociski w kierunku statków Morning Tide i Star Nasia, pływających pod banderami Barbadosu i Wysp Marshalla.
Pocisk przeleciał nad pokładem
Wcześniej we wtorek brytyjska agencja Maritime Trade Operations (UKMTO) podała, że należący do brytyjskiego armatora i i płynący pod banderą Barbadosu statek został zaatakowany przez drona, w odległości 57 mil morskich na zachód od portowego miasta Hodejda w Jemenie.
Pocisk - jak podała Maritime Trade Operations - przeleciał nad pokładem i spowodował "niewielkie uszkodzenia" okien mostku kapitańskiego.
Brytyjska firma zajmująca się bezpieczeństwem morskim Ambrey poinformowała, że jednostka zrobiła unik i kontynuowała podróż.
Dane śledzenia statków na LSEG pokazały, że Morning Tide płynął przez Morze Czerwone, a w piątek przekroczył Kanał Sueski. Najnowszy sygnał pokazuje, że wypływa z Morza Czerwonego przez Cieśninę Bab al-Mandab - podał Reuters.
Seria nalotów na cele Huti
Ataki na Morzu Czerwonym zakłóciły globalną żeglugę i zmusiły armatorów do zmiany tras na dłuższe i droższe po południowej Afryce, wzbudziły także obawy, że wojna Izraela z palestyńskim Hamasem może się rozprzestrzenić, destabilizując sytuację na Bliskim Wschodzie - pisze Reuters.
Huti atakują statki handlowe za pomocą dronów i rakiet na Morzu Czerwonym od listopada zeszłego roku, uznając to za "akty solidarności z Palestyńczykami przeciwko Izraelowi podczas wojny w Strefie Gazy".
W ostatnich tygodniach Amerykanie i Brytyjczycy dokonali serii nalotów na cele Huti w Jemenie w odpowiedzi na dokonywane przez nich ataki na statki i okręty na Morzu Czerwonym.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Google Maps