TVN24 | Świat

"Europa bez Żydów nie byłaby Europą"

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Antysemityzm nie zakończył się wraz z wyzwoleniem obozów koncentracyjnych – podkreśliła w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie - zapowiedziała. Szef Rady Europejskiej Charles Michel oświadczył, że pamięć o Holokauście jest moralnym i historycznym obowiązkiem.

- Antysemityzm doprowadził do Holokaustu, lecz niestety nie zakończył się wraz z wyzwoleniem nazistowskich obozów koncentracyjnych. 27 stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar, w tym setek tysięcy Romów i Sinti zamordowanych podczas Holokaustu - czytamy w oświadczeniu Ursuli von der Leyen zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

- Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią. Czasy pandemii sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych i dezinformacji, często propagujących treści antysemickie. Widzimy niepokojącą tendencję do negowania i wypaczania Holokaustu. Nie wolno nam nigdy zapomnieć. Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać - przekonuje była niemiecka minister obrony.

Jej zdaniem, w sytuacji, gdy teorie spiskowe krążą w mediach społecznościowych, należy kształcić młode pokolenie, aby sprzeciwiało się antysemityzmowi. W obliczu szerzącej się dezinformacji władze, platformy społecznościowe i użytkownicy muszą - według von der Leyen - działać razem, aby zapewnić, by nie zniekształcano faktów historycznych – w internecie i poza nim.

"Przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi"

- Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać tę walkę. Europa rozwija się, gdy jej społeczność żydowska i inne mniejszości mogą żyć w pokoju i harmonii. Dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie - zapowiedziała przewodnicząca Komisji.

Strategia, o której pisze Ursula von der Leyen ma ujrzeć światło dzienne w 2021 roku. Ramy legislacyjne mają zapewnić ochronę przed przemocą, dyskryminacją i wyrazami wrogości o podłożu antysemickim oraz kryminalizować negowanie i wypaczanie prawdy o Holokauście.

Michel: pamięć o Holokauście jest moralnym i historycznym obowiązkiem

"Rok temu zapaliłem świecę w Auschwitz, aby upamiętnić ofiary najciemniejszego rozdziału w historii Europy. Ta tragedia, systematyczna i przemysłowa eliminacja sześciu milionów dzieci, kobiet i mężczyzn jest wyjątkowa w historii ludzkości" - czytamy w oświadczeniu przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela opublikowanym na stronie internetowej Rady Europejskiej.

"Pamięć o Holokauście jest moralnym i historycznym obowiązkiem. Nie tylko z powodu czci dla ofiar. Ale także ze względu na odnowienie naszego przywiązania do naszych najgłębszych ludzkich wartości, negowanych przez sprawców tej niewypowiedzianej zbrodni, podczas gdy inni milczeli" - oświadczył przewodniczący Rady. Jego zdaniem, milczenie jest pierwszym krokiem do akceptacji.

"Po 1945 roku ci, którzy przeżyli (...) nie milczeli. Zeznawali. Szerzyli światło pamięci i nadzieję dla przyszłych pokoleń. Wkrótce nie będzie ocalałych, którzy mogliby zeznawać. Ten uroczysty obowiązek przejdzie zatem na nas, następne pokolenia. Na nas, Europejczykach, spoczywa szczególna odpowiedzialność za wypełnienie tego obowiązku. Ponieważ to na ziemi europejskiej zorganizowano Holokaust. Na ziemi europejskiej była pielęgnowana nienawiść do Żydów" - przypomniał Michel i zwrócił uwagę, że antysemityzm znów odradza się w Europie.

"W naszych społeczeństwach nie ma miejsca na antysemityzm"

"Z ciemności II wojny światowej założyciele Europy zbudowali społeczeństwo oparte na tolerancji, prawach człowieka, wolności religii i przekonań oraz wolności słowa. W naszych społeczeństwach nie ma miejsca na antysemityzm. Nigdy nie będziemy tolerować sytuacji, gdy Żydzi obawiają się o swoje bezpieczeństwo w Unii Europejskiej. Europa bez Żydów nie byłaby Europą" - zapewnił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej zwalczanie antysemityzmu jest naszym wspólnym obowiązkiem. "Wypowiedzi antysemickie, to mowa nienawiści. I będziemy to karać. Zadbamy o to, aby życie europejskich Żydów w Europie pozostało tak naturalne i normalne, jak życie każdego innego Europejczyka, bez względu na pochodzenie czy przekonania" - zapowiedział.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się wirtualna ceremonia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rozpocznie się ona od przemówienia przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego. Następnie przewidziane jest wideoprzemówienie przewodniczącego Konferencji Rabinów Europejskich (CER), naczelnego rabina Moskwy Pinchasa Goldschmidta oraz Gyuli Sarkoeziego, tancerza, choreografa i przedstawiciela społeczności romskiej.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP