Świat

15 milionów dolarów za przekazanie Gulena Turcji? Adwokat Flynna zaprzecza

Świat

[object Object]
Rząd turecki oskarża Fethullaha Gulena, który przebywa na emigracji w USA, o to, że stał za ubiegłorocznym nieudanym zamachem stanu w Turcjitvn24
wideo 2/2

Były doradca prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn miał omawiać z przedstawicielami rządu Turcji plan przewiezienia do tego kraju opozycyjnego tureckiego duchownego Fethullaha Gulena. Ankara miała oferować mu za to 15 milionów dolarów - twierdzą media amerykańskie. Adwokat Flynna określił doniesienia medialne "oburzającymi" i "fałszywymi".

Adwokat Flynna Robert Kelner poinformował w oświadczeniu, że "z szacunku dla toczących się różnych śledztw dotyczących kampanii z 2016 roku, unikaliśmy odpowiedzi na każdą plotkę czy zarzut podniesiony w mediach".

Dodał jednak, że ostatnie doniesienia są "tak oburzające i szkodliwe", że musieli zrobić wyjątek od tej zasady. Podkreślił, że są one fałszywe.

Plan przetransportowania Gulena

Według telewizji NBC i dziennika "The Wall Street Journal" sprawa jest badana przez Departament Sprawiedliwości w ramach szerszego dochodzenia dotyczącego zarzutów mieszania się Rosji w amerykańskie wybory. Pogłoski o przymusowym przewiezieniu Gulena do Turcji po raz pierwszy ujawnił w marcu były dyrektor CIA James Woolsey.

Według "The Wall Street Journal" specjalny prokurator Robert Mueller, prowadzący śledztwo w sprawie kontaktów osób z otoczenia Trumpa z Rosjanami, bada okoliczności spotkania Flynna z przedstawicielami władz tureckich, do jakiego miało dojść w grudniu zeszłego roku w Nowym Jorku.

Tematem spotkania miał być plan przetransportowania Gulena prywatnym samolotem do tureckiego więzienia na wyspie Imrali. Flynn był wówczas członkiem zespołu przejmującego władzę od przedstawicieli poprzedniej administracji Baracka Obamy. Swoje stanowisko doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego objął miesiąc później. NBC twierdzi, że Mueller bada także, czy Flynn próbował doprowadzić do ekstradycji Gulena w okresie, gdy był doradcą prezydenta.

Flynn odszedł ze stanowiska po zaledwie 23 dniach, kiedy wyszło na jaw, że ukrywał fakt spotkania z ambasadorem Rosji w USA Siergiejem Kisljakiem.

Gulen oskarżany o próbę zamachu stanu

Rząd turecki oskarża muzułmańskiego duchownego, który przebywa na emigracji w USA, o to, że stał za ubiegłorocznym nieudanym zamachem stanu w Turcji. Gulen uważany jest za głównego politycznego przeciwnika tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który wielokrotnie wzywał władze USA do ekstradycji duchownego do Turcji.

Gulen. Wróg numer jeden

Autor: js//kg / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock