Miał jeszcze mnóstwo pocisków. Używał specjalnych

TVN24

Aktualizacja:

Gdy Breivik został zatrzymany, miał przy sobie jeszcze dużo pocisków - poinformowała norweska policja. Lekarze ze szpitala w Oslo mówią zaś, że napastnik używał specjalnej amunicji. W niedzielę w szpitalu w Oslo zmarła kolejna osoba ranna w piątkowych zamachach. Liczba ofiar ataków w Norwegii wzrosła zatem do 93.

21:25 Breivik posługiwał się specjalna bronią i amunicją, która miała dokonać jak największych uszkodzeń ciała - oznajmił szef chirurgów ze szpitala w Oslo, Colin Poole.

20:45 Strona zatytułowana "Gdzie jest kara śmierci dla Andersa Behringa Breivika?" zgromadziła już 1783 osoby na Facebooku.

20:18 Gdy Breivik został zatrzymany, miał przy sobie jeszcze dużo pocisków - poinformowała norweska policja. Funkcjonariusz, który był na wyspie Utoya w charakterze strażnika, zginął.

20:09 Przed atakami terrorystycznymi w Norwegii zamachowiec Anders Behring Breivik próbował zdobyć broń w Czechach - poinformował czeski portal internetowy idnes.cz. Mężczyzna w ubiegłym roku spędził kilka dni w Pradze. Próbował tam skontaktować się z handlarzami bronią, jednak pośrednicy bali się go i podejrzewali, że jest działającym incognito policjantem.

19:34 Norweska policja nie zwracała się z prośbą do organów ścigania innych państw o odrębne śledztwa w sprawie piątkowych zamachów w Norwegii, w których zginęły 93 osoby - powiedział agencji Reuters przedstawiciel policji w Oslo Johan Fredriksen.

18:33 - Sprawca piątkowych zamachów w Norwegii Anders Behring Breivik miał kontakty z brytyjskim rasistowskim i antyislamskim ugrupowaniem EDL (English Defence League) za pośrednictwem jej norweskiego oddziału - informują brytyjskie media.

17:59 Na Utoyi powinien być policjant, ale nie wiadomo, gdzie się znajdował w chwili ataku napastnika - oznajmiła norweska policja.

17:49 Dlaczego akcja policja trwała długo? Gdy policja znalazła łódź, którą mogła dostać się na wyspę, ta zaczęła przeciekać. - Gdy znalazło się w niej tak dużo ludzi i sprzętu, łódź zaczęła nabierać wody tak, że motor przestał pracować. Łódź była zbyt mała i zbyt niesprawna - powiedział Erik Berga, szef operacji policyjnych w okręgu Buskerud. Miał na myśli łódź, którą trzeba było dowieźć nad jezioro Tyrifjord z pobliskiego miasta Hoenefoss.

17:37 - Nie mamy jeszcze pełnej wiedzy na temat motywów działania sprawcy - oznajmiła norweska policja. Śledczy starają się zweryfikować, czy Breivik działał samodzielnie.

- Lokalna komenda policja dostała informację o strzelaninie w piątek o godz. 17.26. O godz. 17.30 przekazano ją do Oslo, a o godz. 17.38 było formalne wezwanie o pomoc. Wysłaliśmy na wyspę specjalne oddziały policji, które przybyły tam o 18.25. Dwie minuty później nastąpiło aresztowanie podejrzanego, który poddał się - mówili policjanci na konferencji prasowej w niedzielę.

16:18 Norwescy eksperci policyjni uważają, że Anders Behring Breivik przygotowywał się od dziewięciu lat - powiedział w TVN24 Zbigniew Kuczyński, korespondent norweskiego dziennika "VG".

Przygotowywał się do ataku 9 lat? (TVN24)
TVN24

15:46 W liście rozesłanym na kilka godzin przed piątkowymi zamachami w Norwegii ich sprawca Anders Behring Breivik groził również papieżowi i Włochom - poinformował włoski socjolog Massimo Introvigne, przedstawiciel OBWE ds. walki z rasizmem i dyskryminacją.

14:08 Osoby, które zatrzymano w niedzielę w Oslo, nie miały związku z atakami i zostały zwolnione. Na miejscu akcji policji nie znaleziono też materiałów wybuchowych - pisze Reuters powołując się na źródła policyjne.

13:20 W szpitalu w Oslo zmarła kolejna osoba ranna w piątkowych zamachach. Liczba ofiar wzrosła do 93.

13:15 Norweska policja wyprowadziła z budynku kilka osób podczas akcji we wschodniej części Oslo - podały telewizja TV2 i dziennik "Verdens Gang". W sumie zatrzymano sześć osób w związku z piątkowymi zamachami - donosi SkyNews. Policja na razie nie potwierdziła tych informacji.

Z budynku wyniesiono też - według mediów - zwój czerwonych kabli. Sąsiadom polecono odsunąć się na odległość 100 metrów od miejsca, gdzie prowadzona jest akcja - donosi telewizja NRK. Na miejscu znajdują się saperzy.

12:35 Ojciec Andersa Behringa Breivika powiedział, że o roli syna w masakrze na wyspie Utoya dowiedział się z mediów internetowych. - To był szok, gdy się o tym dowiedziałem - powiedział gazecie "Verdens Gang". Mężczyzna jest emerytem, mieszka we Francji i nie miał kontaktu z synem od 1995 roku.

12:07 Norwescy antyterroryści z oddziału Delta przeprowadzają w niedzielę w Oslo operację w związku z piątkowym zamachem bombowym w stolicy i z masakrą na wyspie Utoya. Nie wiadomo dokładnie, co było celem operacji ani czy dokonano jakichkolwiek zatrzymań. Policja odmówiła na ten temat komentarza.

10:40 - Przyznał się do podłożenia bomby i strzelaniny - stwierdził Sponheim. Jak dodał, Breivik nie wyraził skruchy.

- Powiedział, że działał sam, ale policja musi zweryfikować jego zeznania. Niektórzy świadkowie strzelaniny na wyspie stwierdzili, że mogło być więcej napastników - dodał szef policji. Zaznaczył jednak, że policja nie ma żadnych innych podejrzanych w tej sprawie.

Sponheim nie mógł potwierdzić plotek, jakie się pojawiają, że Breivik filmował swój atak i że na wyspie były też ładunki wybuchowe. Zastrzegł jednocześnie: - Pełnego obrazu sytuacji jeszcze nie mamy.

Na konferencji podano również, że w centrum Oslo wciąż obowiązuje podwyższony poziom zabezpieczeń, ponieważ wciąż nie można stwierdzić, czy centrum miasta jest w pełni bezpieczne. - Musimy rozważać różne wątki i prowadzić dochodzenie zakrojone na szeroką skalę - podkreślał jeden z policjantów.

"Nie możemy powiedzieć: Oslo jest bezpieczne" (Reuters)

09:23 Rodziny zabitych, ci, którzy przeżyli masakrę, a także zwykli Norwegowie wezmą udział w marszu żałobnym we wsi Sundvollen w pobliżu wyspy Utoya.

09:16 Król Harald V oraz premier Jens Stoltenberg wraz innymi politykami Norweskiej Partii Pracy wezmą udział w nabożeństwie, które odbędzie w katedrze położonej kilkaset metrów od rządowego budynku zniszczonego w piątkowym zamachu.

08:57 Szef policji Sveinung Sponheim przekazał, że podejrzany o dokonanie masakry na wyspie Utoya - nie wymienił go z imienia i nazwiska - współpracuje "do pewnego stopnia" ze śledczymi. Jak powiedział, częściowo potwierdza on przebieg wydarzeń, wciąż jednak nie wiadomo, czy działał sam, czy miał współpracowników.

Masakra na wyspie Utoya
Reuters

Szef policji dodał, że udało się ustalić nowe szczegóły dotyczące przeprowadzenia zamachów. Jak podkreślił, wygląda na to, że podejrzany dokładnie się do nich przygotował.

Sponheim powiedział również, że w jego mieszkaniu nie znaleziono żadnych rzeczy istnych dla śledztwa. Podkreślił też, że według policji matka, z którą mieszkał, nie wiedziała nic o planach zamachowca.

08:41 Na wyspie Utoya wciąż trwają poszukiwania osób, które policja uznaje na razie za zaginione. Wody wokół wyspy bada sprowadzona specjalnie mała łódź podwodna.

01:08 Polityk niechętnej imigrantom fińskiej partii Prawdziwi Finowie otrzymała w piątek na godzinę przed wybuchem w dzielnicy rządowej w Oslo e-maila z manifestem od domniemanego sprawcy masakry, Norwega Andersa Behringa Breivika.

23:36 - Moje działania były potworne, ale wierzę, że były niezbędne - powiedział człowiek, który jest podejrzany o dokonanie podwójnego ataku terrorystycznego w Norwegii. Słowa te przekazał opinii publicznej jego adwokat. Dodał, że podejrzany "chce wyjaśnić swoje postępowanie w sądzie w poniedziałek".

CZYTAJ O WYDARZENIACH W SOBOTĘ

CZYTAJ O WYDARZENIACH W PIĄTEK

O zamachu w Oslo czytaj też na Kontakt 24

Źródło: tvn24.pl