Kary za masakrę w szkole. Powieszono cztery osoby

Świat

PAP/EPADo masakry w szkole w Peszawarze doszło niemal rok temu

w Pakistanie wykonano egzekucję czterech mężczyzn skazanych na śmierć za pomoc sprawcom zeszłorocznej masakry w szkole w Peszawarze, w której zginęło ponad 150 osób, w większości dzieci.

16 grudnia do szkoły w Peszawarze wdarło się kilku uzbrojonych napastników, którzy na oślep strzelali do napotkanych osób. Szacuje się, że w chwili ataku w budynku przebywało ok. 500 uczniów, w większości w wieku od 10 do 20 lat, i nauczycieli. Zginęło ponad 150 osób, w tym 134 dzieci.

Odpowiedzialność za atak wzięli na siebie talibowie. Akcja miała być odwetem za rządową ofensywę prowadzoną przeciwko nim w Północnym Waziristanie. W szkole uczyły się dzieci wielu pakistańskich wojskowych.

Po tych wydarzeniach w Pakistanie zniesiono moratorium na wykonywanie kary śmierci w przypadkach dotyczących terroryzmu.

Wykonano cztery wyroki

Dwa tygodnie przed rocznicą ataku wykonano cztery wyroki śmierci. Zgodnie z doniesieniami mediów, powołujących się na źródła w siłach bezpieczeństwa, czterech mężczyzn zostało powieszonych w środę rano w więzieniu w mieście Kohat, na północy Pakistanu. Zostali oni skazani przez sąd wojskowy za pomoc bojownikom. Wszyscy bezpośredni sprawcy zginęli w czasie ataku.

Środowe egzekucje to pierwsze wyroki wykonane na cywilach skazanych przez pakistańskie trybunały wojskowe. Czterech mężczyzn zostało skazanych 13 sierpnia. Wszyscy mieli należeć do Grupy Dżihadystycznej Toheedwal (TWG), dotychczas nieznanej frakcji pakistańskich talibów.

Masakra w Peszawarze była najbardziej krwawym atakiem w najnowszej historii Pakistanu.

Autor: kg//gak / Źródło: Reuters, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: