Świat

Margwelaszwili zaprzysiężony. Gruzja ma nowego prezydenta

Świat


Giorgi Margwelaszwili, 44-letni doktor nauk filozoficznych i były rektor uniwersytetu, podczas uroczystej ceremonii w Tbilisi został zaprzysiężony na prezydenta Gruzji, kończąc blisko dekadę rządów Micheila Saakaszwilego.

Margwelaszwili jako kandydat rządzącej koalicji Gruzińskie Marzenie wygrał wybory prezydenckie 27 października, zdobywając w nich 62 proc. głosów. Deklaruje chęć poprawy stosunków z Rosją, które znacznie pogorszyły się wskutek wojny w sierpniu 2008 roku, gdy Gruzja chciała militarnie odzyskać kontrolę nad Osetią Płd. Jednocześnie podkreśla, że priorytetem pozostanie integracja europejska i euroatlantycka, zapoczątkowana przez Saakaszwilego.

Głowa państwa jak marionetka

Agencja AP zauważa, że nowy szef państwa nie ma wielkiego doświadczenia politycznego i jest powszechnie postrzegany jako marionetka premiera i szefa Gruzińskigo Marzenia, Bidziny Iwaniszwilego. Ten zapowiedział, że po zaprzysiężeniu nowego prezydenta odejdzie ze stanowiska szefa rządu. Parlament ma tydzień na wyznaczenie kandydata na premiera.

Sprawujący najwyższą władzę w państwie przez dwie kadencje Saakaszwili odmówił udziału w zaprzysiężeniu swego rywala, jako powód podając prześladowanie członków dawnego rządu. W nowej roli Margwelaszwili wystąpi po raz pierwszy na zagranicznej konferencji podczas szczytu Unia Europejska - kraje byłego ZSRR w sprawie Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada w Wilnie.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: