Świat

Macron złożył Putinowi "szereg propozycji" w sprawie Sencowa

Świat


Prezydent Francji Emmanuel Macron poruszył w piątek w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem sprawę ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa, który w rosyjskim więzieniu prowadzi protest głodowy od maja - poinformował Pałac Elizejski.

"Prezydent Republiki wyraził w rozmowie z prezydentem Putinem swoje obawy w związku ze stanem zdrowia pana Sencowa, które się niebezpiecznie pogorszyło, wskazał na znaczenie jak najszybszego znalezienia humanitarnego wyjścia z tej sytuacji" - poinformowała kancelaria Macrona.

Według Pałacu Elizejskiego Macron złożył Putinowi "szereg propozycji", na które prezydent Rosji "zobligował się odpowiedzieć".

Głoduje trzy miesiące

Sencow został zatrzymany niedługo po aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję w roku 2014. Na podstawie zarzutów o planowanie działalności terrorystycznej został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej. Organizacje broniące praw człowieka, w tym Amnesty International, uważają, że wyrok zapadł na podstawie sfingowanych dowodów.

14 maja ukraiński reżyser rozpoczął protest głodowy, domagając się uwolnienia kilkudziesięciu rodaków, przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach. Swój protest prowadzi do dziś. Bliscy reżysera alarmują, że stan jego zdrowia jest bardzo zły, a matka Sencowa zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o ułaskawienie dla syna.

UE zaapelowała w piątek do Rosji, by zapewniła odpowiednie leczenie Sencowowi oraz by wszyscy bezprawnie zatrzymani obywatele ukraińscy w Rosji i na Półwyspie Krymskim zostali bezzwłocznie zwolnieni.

Relacjonując piątkową rozmowę prezydentów Rosji i Francji, rosyjskie media początkowo pisały, powołując się na oświadczenie Kremla, że Putin i Macron rozmawiali o sytuacji w Syrii, w tym o współdziałaniu w dostawie pomocy humanitarnej dla ludności regionu Wschodnia Guta, i że w trakcie rozmowy "poruszano też inne tematy".

Po opublikowaniu przez Pałac Elizejski komunikatu o rozmowie prezydentów, w którym temat głodującego ukraińskiego reżysera zajął ważne miejsce, służby prasowe Kremla potwierdziły, że w rozmowie poruszono też sprawę Sencowa.

Autor: adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: