Świat

O Rosji, przyszłości NATO i pieniądzach. Rozmowy May ze Stoltenbergiem

Świat


Brytyjska premier Theresa May spotkała się we wtorek w Londynie z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Rozmawiali między innymi o 70. rocznicy powstania Sojuszu, a także wyzwaniach stojących przed tą organizacją.

W krótkim oświadczeniu wydanym po zakończonych rozmowach, Downing Street zaznaczyło, że w dyskusji poruszono między innymi kwestię tego, "jak ważne jest, aby wszyscy sojusznicy inwestowali w nasze wspólne bezpieczeństwo w celu zaadaptowania (NATO) do wyzwań XXI wieku oraz skutecznej ochrony naszych obywateli".

Jak zaznaczono, May i Stoltenberg "docenili postęp dotyczący zobowiązań wydatkowych ze strony sojuszników, ale zgodzili się, że należy to wykorzystać, aby zachęcić do dalszego zwiększania składek". Podczas spotkania rozmawiano również o "ciągłej agresji ze strony Rosji oraz cyberzagrożeniach ze strony Chin", a także o "istotnej roli NATO w zwalczaniu terroryzmu, w szczególności w Iraku i Afganistanie". Okolicznościowy szczyt na 70-lecie istnienia Sojuszu zaplanowany jest na grudzień w Londynie.

Rząd May zapowiedział kolejne głosowanie nad brexitem

Tego samego dnia brytyjski rząd zapowiedział, że do kolejnego głosowania nad wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w formie drugiego czytania projektu ustawy o opuszczeniu Wspólnoty dojdzie w pierwszym tygodniu czerwca.

Downing Street liczy na szybkie porozumienie ws. warunków wyjścia z Unii Europejskiej, bo pozwoliłoby to na uniknięcie kłopotliwej politycznie sytuacji, w której wybrani w przyszłym tygodniu europosłowie objęliby swoje mandaty w Parlamencie Europejskim na nową kadencję ponad trzy lata po referendum z 2016 roku i pomimo trwającego procesu opuszczenia Wspólnoty.

Autor: akw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: