Świat

Londyn nie chce sankcji dla Rosji? Wyciekł dokument ze spotkania z Cameronem

Świat


Brytyjskie media obiegły zdjęcia dokumentu, które udało się zrobić przed wejściem doradców na spotkanie Rady Bezpieczeństwa z premierem Wielkiej Brytanii, Davidem Cameronem. Z fotografii wynika, że zawiera on przestrogi przed sankcjami wobec Rosji oraz interwencją zbrojną w przypadku eskalacji konfliktu na Krymie.

O sprawie piszą m.in. Sky News oraz BBC.David Cameron oficjalnie ostrzegł Władimira Putina, że ewentualna interwencja zbrojna na Krymie, "poniesie za sobą znaczące konsekwencje".Jakie? Zupełnie inny obraz wyłania się z dokumentu, który miał być sfotografowany u jednego z doradców premiera, przed jego wejściem na poniedziałkowe konsultacje przy Downing Street 10.Jeden głos z Londynu"Wielka Brytania nie powinna popierać sankcji handlowych oraz zamykania londyńskiego centrum finansowego (City-red.) dla Rosjan" - ma być napisane w dokumencie.W dokumencie stwierdza się również, że Wielka Brytania nie poprze żadnych wojskowych przygotowań NATO w sprawie konfliktu na Ukrainie i że to ONZ, a nie UE, powinna odegrać czołową rolę, wysyłając na Ukrainę misję obserwatorów.Zjednoczone Królestwo skłania się za to ku sankcjom wizowym i ograniczeniem ruchu między nim a Rosją.Rzeczniczka gabinetu Camerona nie potwierdziła doniesień mediów. - Premier nie ma wątpliwości, że nieakceptowanie suwerenności terytorialnej Ukrainy poniesie za sobą konsekwencje - oświadczyła.Źródła zbliżone do brytyjskiego rządu wskazały z kolei, że tajny dokument jest zbieżny z oficjalną linią, w myśl której sankcje, takie jak zamrożenie rosyjskich aktywów czy zakazy wjazdu, muszą być starannie przygotowane, by nie szkodziły osobom postronnym.Hague ostrzega RosjęSzef brytyjskiego MSZ, William Hague, poleciał do Kijowa, by przekazać Ukrainie słowa poparcia. W poniedziałek na konferencji prasowej mówił o nieuniknionych "konsekwencjach i cenie" rosyjskiej interwencji zbrojnej. Hague powiedział, że Rosja przejęła operacyjną kontrolę nad ukraińskim Krymem. Wyraził wielkie zaniepokojenie możliwością dalszych ruchów Rosji na wschodnią Ukrainę.Ostrzegł prezydenta Władimira Putina, że Rosja "poniesie znaczne koszty", jeśli nie zmieni kursu.

W niedzielę Hague powiedział, że Wielka Brytania zawiesza przygotowania do czerwcowego szczytu G8 w Soczi w związku z naruszeniem przez Rosję suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy. Analogiczne decyzje podjęły też Francja, USA i Kanada.

Autor: kcz/kka / Źródło: tvn24.pl, Reuters

Tagi:
Raporty: