Król Hiszpanii w Hawanie. "Serdeczne spotkanie" i umowa o współpracy

Świat


W Hawanie przebywa hiszpański król Filip VI i królowa Letycja, którzy swoją obecnością uhonorowali 500. rocznicę założenia kubańskiej stolicy. Hiszpania i Kuba podpisały we wtorek nowe porozumienie o współpracy między krajami.

Jak pisze agencja AFP, podpisana przez ministrów spraw zagranicznych obu krajów Josepa Borrella i Brunona Rodrigueza umowa o wartości 57,5 milionów euro "aktualizuje strategię współpracy hiszpańskiej z Kubą na lata 2019–2022".

Wspólne wysiłki mają koncentrować się na poprawie wydajności współpracy obu krajów, rozwoju ośrodków terytorialnych i wzmocnieniu administracji publicznej.

Przed podpisaniem porozumienia hiszpański król został przyjęty przez prezydenta Kuby Miguela Diaz-Canela.

Jak pisze AFP, było to "serdeczne spotkanie", na którym obydwaj przywódcy podkreślili "pozytywne stosunki dwustronne oparte na więziach historycznych i kulturowych, które są umacniane".

Król na uroczystościach 500-lecia Hawany

Hiszpania to trzeci, po Chinach i Wenezueli, partner handlowy Kuby z wymianą o wartości 1,39 mld dolarów w 2018 roku.

AFP podkreśla, że hiszpańskie władze niejednokrotnie już krytykowały politykę obecnej administracji USA za wywieranie coraz większej presji gospodarczej na Kubę w związku z popieraniem przez Hawanę dyktatury Nicolasa Maduro w Wenezueli.

Hiszpańska para królewska na Kubie przebywać będzie do czwartku. Główne uroczystości z okazji 500-lecia istnienia Hawany odbędą się w piątek i sobotę. Oczekuje się, że w kubańskiej stolicy pojawi się kilku przywódców z Ameryki Łacińskiej.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP