TVN24 | Świat

Rośnie liczba zgonów na COVID-19 we Włoszech. Propozycja nowej przepustki sanitarnej

TVN24 | Świat

Autor:
mb\mtom
Źródło:
PAP

We Włoszech w szybkim tempie rośnie liczba zgonów na COVID-19. Zdecydowana większość zmarłych, to osoby niezaszczepione - alarmuje Amerigo Cicchetti z Uniwersytetu Katolickiego w Rzymie. Jak dodał, średnia wieku zmarłych spadła do 60 lat. Dlatego pojawiają się apele do rządu o podjęcie natychmiastowych działań. Jedno z rozważanych rozwiązań to nowa przepustka sanitarna.

Zakażenia rosną, a wraz z nimi liczba zmarłych, dlatego trzeba natychmiast interweniować, by odwrócić tę tendencję - uważa Amerigo Cicchetti, który jest ekspertem w dziedzinie zarządzania służbą zdrowia.

Z zaprezentowanych przez niego danych wynika, że w pierwszej fazie pandemii COVID-19 umierali głównie ludzie starsi, tymczasem obecnie są to osoby coraz młodsze i niezaszczepione.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Super Green Pass

O podjęcie natychmiastowych działań zaapelował do rządu szef Konferencji Regionów, przewodniczący władz Friuli-Wenecji Julijskiej Massimiliano Fedriga. W jego regionie liczba przypadków koronawirusa raptownie wzrosła.

Zdaniem Fedrigi rząd powinien opracować kroki, które w razie dalszego pogorszenia się sytuacji epidemicznej nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. W ten sposób, jak mówił w wywiadzie telewizyjnym, należy przekonać do szczepienia "ostatnich niezdecydowanych".

We Włoszech co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło 87 proc. mieszkańców powyżej 12 lat. Pod dwóch dawkach jest ponad 84 proc. obywateli.

Jedną z rozważanych propozycji jest tzw. Super Green Pass, czyli nowa przepustka sanitarna, która byłaby od grudnia wydawana tylko osobom zaszczepionym. Obecnie otrzymują ją też wyleczeni z koronawirusa i osoby z negatywnym wynikiem testu.

Koronawirus we Włoszech

Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę, że zmarło 46 osób chorujących na COVID-19. Dla porównania, dzień wcześniej zanotowano 49 zgonów. Dzienna liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 spadła z 11 555 w sobotę do 9709 w niedzielę.

Od początku pandemii we Włoszech potwierdzono 4,9 miliona infekcji, po zakażeniu koronawirusem zmarło łącznie 133 177 osób. W Europie większą liczbę zgonów odnotowano tylko w Wielkiej Brytanii. W ujęciu globalnym Włochy są na 9. miejscu.

Resort podał w niedzielę, że w szpitalu, na zwyczajnych oddziałach covidowych przebywa 4345 osób, w porównaniu z 4250 osobami dzień wcześniej. Na intensywnej terapii jest 520 chorych.

Autor:mb\mtom

Źródło: PAP