Minister finansów Portugalii zakażony koronawirusem. Wcześniej widział się z delegacją Komisji Europejskiej

TVN24 | Świat

Autor:
kb//now
Źródło:
PAP

Minister finansów Joao Leao jest zakażony koronawirusem - potwierdziły władze medyczne Portugalii. Test na obecność SARS-CoV-2 dał wynik pozytywny kilkanaście godzin po spotkaniu w Lizbonie rządu Portugalii z delegacją Komisji Europejskiej, w którym uczestniczyła także jej szefowa Ursula von der Leyen.

Joao Leao był jednym z głównych uczestników piątkowego spotkania z delegacją Komisji Europejskiej, pierwszego podczas rozpoczętej w styczniu prezydencji Portugalii w Radzie UE. Informację o pozytywnym wyniku testu na obecność koronawirusa u portugalskiego ministra przekazano w sobotę.

Zakażony minister znalazł się w wąskiej grupie członków rządu Antonia Costy, która podczas kilkugodzinnego spotkania omawiała kwestie polityki europejskiej w jednym z pomieszczeń lizbońskiego Centrum Kultury Belem (CCB).

Ze strony Komisji Europejskiej w lizbońskim spotkaniu - oprócz przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen - udział wzięło ośmioro komisarzy, wśród nich odpowiedzialny za handel Valdis Dombrovskis, kierująca polityką cyfrową Margrethe Vestager i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nie jest pierwszym zakażonym członkiem rządu

Leao nie jest pierwszym zakażonym członkiem rządu Costy. W czwartek infekcję koronawirusową potwierdzono u odpowiedzialnej za resort pracy Any Mendes Godinho.

Według biura prasowego rządu Portugalii innymi osobami, które w czwartek poddano izolacji, są minister środowiska i działań w dziedzinie klimatu Joao Matos Fernandes oraz szef resortu polityki morskiej Ricardo Serrao Santos.

Trzeci test prezydenta Portugalii

Tymczasem w sobotę wieczorem służby medyczne Portugalii opublikowały wynik trzeciego badania na obecność SARS-CoV-2 u prezydenta Marcelo Rebelo de Sousy. Wynika z niego, że główny kandydat w wyborach prezydenckich, które odbędą się 24 stycznia, nie jest już zakażony koronawirusaem. Wskazywał na to też pierwszy test, którego wynik został opublikowany w poniedziałek.

Autor:kb//now

Źródło: PAP