TVN24 | Świat

Nowe ogniska COVID-19 w Chinach. Dziesiątki milionów osób w lockdownie

TVN24 | Świat

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP, Reuters

W Chinach pojawiły się nowe ogniska zakażeń koronawirusem. W związku z tym dziesiątki milionów osób znalazły się w lockdownie, a lokale w dużych miastach zostały zamknięte. W społeczeństwie wzmaga to obawy przed dalszymi restrykcjami w kraju - przekazała w środę agencja AFP.

Chińska służba zdrowia odnotowała ostatnio w ciągu doby ponad 300 nowych zakażeń w historycznym mieście Xi'an, w którym znajduje się słynna Terakotowa Armia, i w Szanghaju, który jest największym miastem w kraju.

Masowe testy na koronawirusa w Szanghaju

Niektórzy mieszkańcy Szanghaju donoszą w mediach społecznościowych, że otrzymują rządowe racje żywnościowe, co przypomina powrót do wielomiesięcznego odosobnienia, które zostało narzucone szanghajczykom na wiosnę.

Urzędnicy rozpoczęli nową rundę masowych testów w ponad połowie dzielnic miasta po odkryciu kolejnych przypadków zakażeń po weekendzie. Jedna z mieszkanek miasta powiedziała AFP, że obecnie szanghajczycy nie boją się już COVID-19, ale tego, że znów zostaną zamknięci w swoich domach.

"Tymczasowe środki kontroli" w historycznym chińskim mieście

W 13-milionowym Xi'an, które przeszło przez trwający miesiąc lockdown pod koniec zeszłego roku, mieszkańcy zostali poddani "tymczasowym środkom kontroli" po tym, jak od soboty wykryto 29 nowych infekcji. Lokale rozrywkowe, w tym puby, kafejki internetowe i bary karaoke, zamkną swoje drzwi od północy w środę - poinformował w komunikacie urząd miasta.

W Pekinie doszło niedawno do epidemii powiązanej z klubem nocnym. Od tygodni w mieście są przeprowadzane regularne testy, a co najmniej jedno osiedle, na którym mieszka wielu obcokrajowców, zostało otoczone stalowym ogrodzeniem, aby uniemożliwić mieszkańcom wyjazd.

W zeszłym tygodniu prezydent ChRL Xi Jinping potwierdził swoje zaangażowanie w strategię "zero COVID-19" pomimo rosnących kosztów ekonomicznych. Japoński bank Nomura oszacował, że od poniedziałku w całym kraju co najmniej 114 mln ludzi było objętych całkowitym lub częściowym lockdownem w porównaniu z 66,7 mln osób w zeszłym tygodniu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości