TVN24 | Świat

"Wszyscy stoimy w obliczu nowej presji"

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Szef Rady Europejskiej podczas czwartkowej wideokonferencji przywódców będzie chciał rozmawiać o szybkich testach na COVID-19, wzajemnym uznawaniu tych testów i dostępie do szczepionek – poinformował w liście do dyplomatów 27 krajów UE Charles Michel. 

"Pandemia COVID-19 nasila się we wszystkich państwach członkowskich. Wszyscy stoimy w obliczu nowej presji na nasze społeczeństwa, gospodarki, systemy opieki zdrowotnej i morale publiczne" - napisał Charles Michel w liście. Jak podkreślił przewodniczący Rady Europejskiej, w związku z tym na czwartkowej wideokonferencji z unijnymi liderami chce rozmawiać o szybkich testach na COVID-19, wzajemnym uznawaniu tych testów i o dostępie do szczepionek.

Szef Rady chciałby, aby przywódcy ocenili, jak przejść do szybkich testów na poziomie unijnym, i przedyskutowali prace na rzecz wzajemnego uznawania testów, w szczególności w kontekście podróży wewnątrzunijnych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Michel chce rozmawiać o szczepionce

Rozmowy mają dotyczyć też szczepionek. "Obejmuje to potencjalną pracę nad kryteriami dystrybucji między państwami członkowskimi, wspólną listą grup priorytetowych otrzymujących szczepionki oraz zapobieganie zatorom logistycznym" - wskazał.

Michel przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej przywódcy ustalili, że podejmą bardziej intensywną, wspólną pracę nad tymi kwestiami oraz będą działać szybko i zdecydowanie. "W szczególności omówili, w jaki sposób, w oparciu o najlepsze dostępne ustalenia naukowe i biorąc pod uwagę kompetencje krajowe, mogą przyspieszyć i wzmocnić wspólne wysiłki UE w walce z COVID-19. Przywódcy postanowili również regularnie zajmować się wspólnie tą kwestią" - napisał.

Wideokonferencja ma rozpocząć się w czwartek o godz. 18.30.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: