TVN24 | Świat

"Bardzo prawdopodobne, że szczepionka J&J powinna być dwudawkowa"

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP
Fauci: nie będę zaskoczony jeżeli liczba zakażeń wzrośnie do 100 tysięcy dziennie
Fauci: nie będę zaskoczony jeżeli liczba zakażeń wzrośnie do 100 tysięcy dziennie2020 Cable News Network All Rights Reserved
wideo 2/21
2020 Cable News Network All Rights ReservedFauci: nie będę zaskoczony jeżeli liczba zakażeń wzrośnie do 100 tysięcy dziennie

Doradca medyczny Białego Domu doktor Anthony Fauci mówił w niedzielę w telewizji ABC, że odbiorców jednodawkowej szczepionki Johnson & Johnson przeciw koronawirusowi nie powinna martwić jej mniejsza skuteczność. Ocenił to w następstwie zatwierdzenia do użytku dodatkowej, wspomagającej dawki szczepionki tej firmy.

W piątek panel doradczy amerykańskiej Agencji do spraw Żywności i Leków (FDA) jednogłośnie zatwierdził do użycia dawkę wspomagającą szczepionki Johnson & Johnson (J&J). Zalecił wszystkim w wieku 18 lat i starszym przyjęcie jej w dwa miesiące po pierwszej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO>>>

- Myślę, że powinni czuć się z tym dobrze, ponieważ doradcy FDA, zważywszy na dane, uznali za bardzo prawdopodobne, że powinna to być szczepionka dwudawkowa - ocenił Fauci, który pełni funkcję dyrektora Krajowego Instytutu do spraw Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

"Korzystna decyzja"

Jego zdaniem decyzja panelu jest bardzo korzystna dla tych, którzy otrzymali szczepionkę J&J.

"Zalecenie wszystkim, którzy otrzymali zastrzyk J&J przeciwko COVID-19, aby zaszczepili się jeszcze dodatkowo dawką wzmacniającą stanowi różnicę w porównaniu ze wskazaniami dotyczącymi szczepionek Moderna i Pfizer. Są one przeznaczone obecnie tylko dla Amerykanów w wieku 65 lat i starszych, a także dla tak zwanych grup podwyższonego ryzyka" - zauważyła ABC.

W niedzielnym wystąpieniu Fauci rozważał także możliwość używania przez ludzi zaszczepionych dawką J&J jako wzmacniających szczepionek Pfizera lub Moderny. Uznał to za korzystne, ponieważ wówczas poziom uzyskanych przeciwciał jest znacznie wyższy.

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson & JohnsonJohnson & Johnson

Jednocześnie jednak doradca Białego Domu ostrzegał, że szczepionki Moderna i Pfizer niosą ze sobą nieco zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego u młodych dorosłych.

- Zależy to od tego, kim jesteś. Na przykład kobieta w wieku rozrodczym, która nie miałaby prawie żadnych problemów z ewentualnym niepożądanym problemem w postaci zapalenia mięśnia sercowego - co zdarza się rzadko (…) w przypadku użycia szczepionki mRNA - mogłaby zdecydować się na to podejście - zaznaczył.

Dodał zarazem, że młody człowiek, który ma zresztą bardzo, bardzo rzadkie ryzyko zapalenia mięśnia sercowego, mógłby jednak wybrać jako wzmacniającą szczepionkę dawkę J&J."

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Johnson & Johnson