"Zadowolenie, że przerwanie ognia jest przestrzegane". Rozmowy Putina w sprawie rozejmu

Autor:
kb
Źródło:
PAP

Konieczność zachowania chrześcijańskich świątyń i klasztorów, a także ich normalnego funkcjonowania podkreślił w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Putin rozmawiał też premierem Armenii Nikolem Paszynianem.

O sobotnich rozmowach Putina z przywódcami Azerbejdżanu i Armenii poinformowała służba prasowa prezydenta Rosji. Dotyczyły one wypełniania rozejmu w spornym Górskim Karabachu.

"Wyrażono zadowolenie, że przerwanie ognia jest przestrzegane"

Jak podała służba prasowa Kremla, rozmawiano o "praktycznych aspektach realizacji porozumienia" o zawieszeniu broni. "Wyrażono zadowolenie, że przerwanie ognia jest przestrzegane, a sytuacja na linii rozgraniczenia jest w miarę spokojna" - przekazała.

Według informacji przekazanych przez służby prasowe prezydenta Rosji w rozmowie z prezydentem Azerbejdżanu Putin podniósł konieczność zachowania chrześcijańskich świątyń i klasztorów, a także ich normalnego funkcjonowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

CZYTAJ TAKŻE: Putin szacuje liczbę zabitych w Górskim Karabachu >>>

Trójstronne porozumienie w sprawie Górskiego Karabachu

Po zawarciu przez Azerbejdżan, Armenię i Rosję porozumienia o przerwaniu ognia w Górskim Karabachu 9 listopada władze w Moskwie mówiły o tym, że będą zabiegać o zaangażowanie UNESCO na rzecz zachowania zabytków w regionie konfliktu pomiędzy Ormianami wyznania chrześcijańskiego i Azerbejdżanami, którzy są muzułmanami.

Po nasileniu działań wojennych na terenie separatystycznego regionu, Azerbejdżan zajął część miejscowości, wcześniej kontrolowanych przez etnicznych Ormian. Wśród nich jest m.in. ważna miejscowość Szusza, w której znajduje się ormiańska katedra. Została ona zbombardowana przez siły azerbejdżańskie w czasie walk.

Autor:kb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości