Europejska wiza humanitarna? Nowy pomysł na rozwiązanie kwestii migracji


Osoby ubiegające się o azyl powinny mieć możliwość ubiegania się o wizy humanitarne w ambasadach i konsulatach krajów UE za granicą, co pozwoli im bezpiecznie dostać się do Europy - uznali w poniedziałkowym głosowaniu europosłowie komisji wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego.

Przy 37 głosach za, 10 przeciw i trzech wstrzymujących się parlamentarna komisja wolności obywatelskich zdecydowała, że zwróci się do Komisji Europejskiej o przedstawienie do 31 marca 2019 roku propozycji ustanowienia europejskich wiz humanitarnych. Ich posiadacze będą mogli wjechać do Europy - tylko do państwa członkowskiego wydającego wizę - wyłącznie w celu złożenia wniosku o ochronę międzynarodową.

Eurodeputowani podkreślają w przyjętej rezolucji, że UE nie ma zharmonizowanych procedur wjazdu dla osób ubiegających się o taką ochronę i zwraca uwagę, że z powodu braku odpowiednich regulacji około 90 proc. osób, którym przyznano status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, musiało najpierw w "nieuregulowany" sposób przekroczyć granicę Wspólnoty.

Według komisji PE wizy humanitarne pomogłyby w rozwiązaniu problemu migrantów, którzy giną w wodach Morza Śródziemnego i na innych trasach migracji, próbując dostać się do UE.

Od 2000 roku co najmniej 30 tys. osób zginęło próbując dostać się w ten sposób do jednego z państw Wspólnoty. Wizy humanitarne mają być też wsparciem dla walki z przemytem ludzi oraz pomóc w przyznawaniu wniosków o udzielenie azylu.

Narzędzie to powinno również przyczynić się do "optymalizacji" budżetu państw członkowskich i budżetu UE w zakresie spraw azylowych, kontroli granicznej, nadzoru i akcji poszukiwawczo-ratowniczych.

Eurodeputowani podkreślają jednak w rezolucji, że decyzja o wydawaniu europejskich wiz humanitarnych powinna pozostać w gestii wyłącznie państw członkowskich.

"Zrobić więcej, aby pomóc ludziom w potrzebie"

Ci, którzy będą chcieli otrzymać wizę humanitarną, będą musieli udowodnić, że są narażeni na ryzyko prześladowań.

Przed wydaniem wizy każdy wnioskodawca powinien zostać poddany kontroli bezpieczeństwa za pośrednictwem odpowiednich krajowych i europejskich baz danych "w celu upewnienia się, że nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa".

- Po ponad czterech latach bardzo trudnych negocjacji mamy przed sobą nową i prawdopodobnie ostatnią szansę na zatwierdzenie europejskich wiz humanitarnych. Musimy zrobić więcej, aby pomóc ludziom w potrzebie, ponieważ obecnie nie ma wystarczającej liczby prawnych i bezpiecznych ścieżek dotarcia do UE dla osób ubiegających się o międzynarodową ochronę - powiedział w poniedziałek sprawozdawca projektu w komisji Juan Fernando Lopez Aguilar.

Decyzja w grudniu

Propozycja zostanie poddana pod głosowanie całego PE na grudniowej sesji plenarnej. Jeżeli zostanie przyjęta większością kwalifikowaną, Komisja Europejska będzie musiała udzielić odpowiedzi na wniosek europarlamentu.

Propozycja w sprawie wiz humanitarnych została przegłosowana na listopadowej sesji plenarnej, ale - jak informuje PE - z powodu pewnej dezorientacji podczas głosowania część europosłów wyjęła z czytników karty do głosowania zbyt wcześnie, co doprowadziło do tego, że ich głosy nie zostały uwzględnione.

Konferencja Przewodniczących PE (w jej skład wchodzą przewodniczący PE i przywódcy grup politycznych) postanowiła zwrócić się do komisji wolności obywatelskich o przedstawienie nowej rezolucji w tej samej sprawie.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: