Świat

Komisja Europejska odpowiada na podpisanie ustawy o Sądzie Najwyższym

Świat

[object Object]
Adam Bielan: zrealizowaliśmy zabezpieczenie TSUE w stu procentach [wypowiedź z 22.11.2018 r.]tvn24
wideo 2/35

Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Ustawa musi zostać jeszcze opublikowana - zwróciła uwagę jej rzecznika, Mina Andreewa. W środę, na ostatnim posiedzeniu Komisji Europejskiej jednym z tematów będzie kwestia praworządności w Polsce.

- Komisja wysłucha prezentacji o najnowszych wydarzeniach dotyczących Polski ze strony wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa, zwłaszcza po wydanym wczoraj orzeczeniu (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) - powiedziała Andreewa.

Rzeczniczka zaznaczyła, że Komisja Europejska przyjęła do wiadomości fakt podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. - Zwracamy jednak uwagę, że ustawa musi zostać jeszcze opublikowana, by mogła wejść w życie - wskazała.

Andreewa dodała, że KE przyjęła też do wiadomości decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zobowiązaniu Polski do zawieszenia przepisów ustawy o SN. Wskazała, że w ten sposób TSUE zgodził się z wnioskiem Komisji Europejskiej w tej sprawie.

TSUE podtrzymuje decyzję o zawieszeniu przepisów o SN

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w poniedziałkowym, ostatecznym orzeczeniu w sprawie środków tymczasowych podtrzymał decyzję o zawieszeniu polskich przepisów o Sądzie Najwyższym. Chodzi o ustawę, która zmuszała do przejścia w stan spoczynku sędziów po ukończeniu 65. roku życia.

Tym samym TSUE przychylił się do wniosku KE o przywrócenie na stanowiska sędziów, których dotyczą sporne przepisy. KE nalegała również o wstrzymane mianowania nowych sędziów na miejsca tych, którzy zostali odesłani na emeryturę. Zgodnie z tą decyzją Polska ma też wstrzymać się z powołaniem nowego pierwszego prezesa Sądu Najwyższego.

W listopadzie Sejm przyjął nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, przewidującą umożliwienie sędziom powrotu do pełnienia urzędu. W poniedziałek ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Autor: asty//now//kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock