Kolejne miasto zdobyte. Wysłannik ONZ w Trypolisie

TVN24

Aktualizacja:

Siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego zdobyły Zuwarę, kontrolowane do tej pory przez rebeliantów miasto 120 km na zachód od Trypolisu. Do Libii zawitał specjalny wysłannik ONZ Abdelilah Al-Khatib, by - jak podała oficjalna agencja Jana - zapoznać się z "prawdziwą sytuacją".

21.53 Specjalny wysłannik ONZ Abdelilah Al-Khatib, były szef jordańskiej dyplomacji, spotkał się z szefem MSZ Libii, Moussą Koussą, ale oficjalna agencja Jana - poza zamiarem Jordańczyka zapoznania się z "prawdziwą sytuacją" w kraju - nie podała szczegółów rozmów.

21:46 Obecnie jedynym miastem w części zachodniej, które wciąż zajmują uczestnicy rewolty, jest Misrata, oddalona ok. 200 km na wschód od Trypolisu.

W sobotę Reuters, powołując się na mieszkańców informował, że siły Kadafiego rozpoczęły atak na Misratę. Agencja Associated Press (AP) podała w poniedziałek, że atak nie jest kontynuowany z powodu różnicy poglądów w szeregach sił Kadafiego. Podobno niektórzy nie chcą wkroczyć do miasta i atakować cywilów, inni chcą to zrobić, jeszcze inni chcą dołączyć do rebeliantów - podała AP, powołując się na źródła, których doniesień nie udało się jej potwierdzić.

19:36 - Wprowadzenie strefy zakazu lotów w Libii z myślą o ochronie ludności cywilnej jest "w pełni wykonalne", jeśli znajdzie wystarczająco szerokie poparcie - uznał brytyjski premier David Cameron.

Europa nie może dopuścić, by u jej granic powstała jątrząca się rana w postaci państwa będącego międzynarodowym pariasem David Cameron

19:24 Mieszkańcy Zuwary potwierdzają agencji Reutera, że miasto zostało zdobyte przez wojska rządowe.

18:18 - Widzę czołgi stąd, gdzie jestem. Są ok. 500 metrów od centrum Zuwary - relacjonował agencji Reutera, Tarek Abdullah, mieszkaniec miasta.

- Ciągle słychać walki, ale myślę, że wkrótce miasto wpadnie w ich ręce - powiedział Abdullah.

17:23 Cztery osoby zginęły podczas bombardowania znajdującego się w rękach rebeliantów miasta Zuwara, podała telewizja Al Arabija. Nie jest znana tożsamość zabitych.

Siły Kaddafiego rozpoczęły atak na położoną 120 km na zachód od Trypolisu Zuwarę.

17: 21 Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oznajmił, że "nie ma zamiaru angażować się w kolejną wojnę"

17.18 Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton powiedziała w Kairze, że sprawa strefy zakazu lotów nad Libią powinna znaleźć się wśród tematów proponowanego trójstronnego szczytu UE, Ligi Arabskiej i Unii Afrykańskiej.

Ashton uważa, że wszystkie opcje powinny być omówione, w tym strefa zakazu lotów. Daty trójstronnego szczytu, na którym ma być omawiana sytuacja na Bliskim Wschodzie, nie podano. Liga Arabska zwróciła się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o ustanowienie takiej strefy w celu ochrony ludności Libii przed nalotami sił Muammara Kadafiego.

14:35 Rzecznik Pentagonu, pytany przez agencję Reutera, odpowiada na doniesienia katarskiej telewizji: - To polityczna decyzja, która nie została podjęta.

14:02 Kraje zachodnie obiecały antyrządowym powstańcom we wschodniej Libii ustanowienie strefy zakazu lotów, co pomoże im odpierać ataki sił rządowych - podała w poniedziałek telewizja Al-Jazeera. Telewizja nie sprecyzowała źródła tych doniesień. Do tej pory nie ma potwierdzenia informacji. Obietnicę taką miały złożyć Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja.

13:24 Siły Kaddafiego przypuściły atak na miasto Zuwarah, opanowane przez rebeliantów - poinformowała agencja Reutera. Według świadków, wojsko otacza miasto ze wszystkich stron. Te same informacje podaje telewizja Al-Jazeera.

11:53 Premier Turcji Tayyip Erdogan poinformował, że w rozmowie z Kaddafim powiedział mu, że powinien wyznaczyć prezydenta, osobę popularnego w społeczeństwie. Miałby to być pierwszy krok w kierunku zakończenia konfliktu.

Jeden z przywódców rebelii gen. Mohamed Abdelrahim zaapelował do międzynarodowej społeczności o dostawy broni. Abdelrahim poinformował również, że dotychczas w walkach zginęło ponad 6 tys. osób, a blisko 14 tys. zostało rannych.

Ofensywa Kaddafiego. Cel: Bengazi

W poniedziałek rano rządowe lotnictwo zbombardowało kontrolowane przez powstańców miasto Adżdabija.

- Samoloty nadleciały czterokrotnie i czterokrotnie zrzuciły bomby - zrelacjonował w rozmowie z agencją Reutera jeden z powstańców z Adżdabii. Reporter agencji widział również dwa świeże kratery powstałe po eksplozjach w pobliżu posterunku rebeliantów przy zachodnim wjeździe do miasta.

Adżdabija znajduje się około 140 na południe od powstańczej stolicy Bengazi.

Udany kontratak powstańców?

W ciągu weekendu siły Kaddafiego zrobiły duże postępy w marszu na Bengazi - główny bastion rebelii. W niedzielę wyparły powstańców z Bregi, leżącego we wschodniej części kraju portu naftowego. Jednak w poniedziałek rano telewizja Al-Jazeera informowała, że niepotwierdzone doniesienia mówią o odbiciu Bregi przez przeciwników reżimu. W walkach miało zginąć 25 żołnierzy Kaddafiego, a 40 trafiło do niewoli.

W poniedziałek libijska armia zapowiedziała amnestię dla żołnierzy, którzy zdezerterowali, jeśli oddadzą broń - podała libijska telewizja państwowa.

Dyplomatyczna wojna

- Mocarstwa powinny rozważyć uzbrojenie libijskich rebeliantów i podjęcie szybkiej akcji w celu uniemożliwienia siłom Kaddafiego dalszego tłumienia powstania - oświadczył szef brytyjskiej dyplomacji William Hague. Wstępną zgodę na ewentualną operację w celu ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią daje Hiszpania.

Wojskowej operacji NATO w Libii nie wyobraża sobie natomiast premier Turcji Tayyip Erdogan.

Podczas gdy Zachód i Liga Arabska potępiają Kaddafiego, ten szuka sojuszników gdzie indziej. Dyktator kusi ropą, zachęcając Rosję, Chiny i Indie do inwestowania w naftowy sektor Libii. Państwowa telewizja libijska poinformowała, że Kaddafi rozmawiał na ten temat z ambasadorami wymienionych państw.

//gak/k

POMOC DLA UCHODŹCÓW - AKCJA PAH Wschód Libii wolny od reżimu - czytaj relację Reportera 24 ZOBACZ STUDIO 3D: LIBIJSKA REWOLUCJA ZOBACZ STUDIO 3D: ROPA NAFTOWA-ATUT W RĘKACH KADDAFIEGO ZOBACZ STUDIO 3D: IMPERIUM FINANSOWE RODZINY KADDAFICH

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP